سربازی که زیر آتش خودی و دشمن است

در شماره ۱۴۹ مجله بود که در انتهای خبر مربوط به ضخامت‌سنج لیزری نوشتیم که برای به دست آوردن تصاویر با کیفیت از این دستگاه که توسط یکی از شرکت‌های همکار دولت آمریکا در بخش هسته‌ای ساخته شده بود چه قدر سختی کشیدیم و ناچار بودیم از فیلترینگ خودی و غیر خودی عبور کنیم تا به عکس‌ها دست پیدا کنیم.

در تمام جنگ‌ها از جمله جنگ ایران و عراق کم نبوده‌اند سربازان شجاعی که برای کسب اطلاعات از صحنه کارزار بناچار در مناطقی قرار می‌گرفتند که از سوی هر دو طرف در سختی و خطر بودند. جنگ اینترنتی در ایران که بخش مهمی از آن توسط نیروهای خودی اداره می‌شود آن قدر شدید است که کم‌کم کارش به ایجاد خسارات هم می‌رسد. یکی از وظایف این مجله پس از رنگی شدن آن تهیه تصاویر با کیفیت و بزرگ است که باید ارتباط مستقیم با مطلب داشته باشند یعنی تصاویر متعلق به موضوع باشند. این روزها این کار به یکی از سخت‌ترین‌ کارهای ما تبدیل شده است.

عبور از انواع فیلترها برای واژه‌های دوپهلو مانند Honey، درگیر شدن با مسائل ناشی از پروتکل Https، مشکلات ایران با گوگل و یاهو که از سمت داخل ایجاد شده باضافه مشکلاتی که طرف مقابل برای کاربر ایرانی ایجاد می‌شود فضایی به وجود آورده که اصولا ما را گیج می‌کند که پس ما دوستیم یا دشمن؟ زیرا در دو طرف ماجرا نابغه‌هایی نشسته‌اند که از این جنگ لذت می‌برن ایجاد این گونه مشکلات را بخشی از خدمت به دولت و مردم خود می‌دانند. در حالی که شرایط فعلی هزینه تولید اطلاعات را بسیار بالا برده است. فقط این قدر بگویم که گاهی برای پیدا کردن یک تصویر از انبوه تصاویر باکیفیت مجله، روزها وقت توام با تخریب اعصاب گذاشته‌ایم.

سردبیر ماهنامه صنعت بسته‌بندی عضو سازمان خبرگزاران بین‌المللی بسته‌بندی IPPO (International Packaging Press Organization) member

بیشتر بخوانید . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *