اصلاحات خط بسته‌بندی برای سریال‌گذاری

سریال‌گذاری خط، با سرمایه‌گذاری چشمگیر در وقت و هزینه، از لحاظ استراتژیک کم دردستر از به اشتراک‌گذاری داخلی داده‌ها از هر خط و کارخانه تا خود سازمان و با شرکای تجاری شما است.

سریال‌گذاری خط، با سرمایه‌گذاری چشمگیر در وقت و هزینه، از لحاظ استراتژیک کم دردستر از به اشتراک‌گذاری داخلی داده‌ها از هر خط و کارخانه تا خود سازمان و با شرکای تجاری شما است.
با این حال چیزهایی زیادی هستند که باید در سطح کارخانه و خط بسته‌بندی رخ بدهند تا کار موفقیت‌آمیز باشد. راه‌اندازی شماره سریال دقیق و فشرده‌سازی در حیطه کار مدیر کارخانه است. این یعنی هر ماشین در هر خط بسته‌بندی باید بتواند همان اطلاعات استانداردشده را به IT کارخانه و سازمان ارائه دهد.
هشدار: اگر پروژه‌ی خود را در سطح خط-بسته‌بندی شروع کنید، هنگامی نوبت به جابجایی داده‌ها می‌رسد، گیر می‌افتید.
نیازمندی‌های کدگذاری بسته‌بندی را مستقل از نرم‌افزار یا سخت‌افزار تعیین کنید. به این ترتیب، تیم‌های کارخانه‌های مستقر در دیگر نقاط جهان می‌توانند به منابع محلی که بهتر نیازهای خاص محلی آنها را برآورده می‌سازند دست یابند.
دو نوع تجهیز برای قراردادن فیزیکی شماره سریال روی بسته‌ و سپس تصدیق اعتبار آن لازم است:
دستگاه چاپ-شامل اینک-جت، لیزر یا تکنولوژی‌های دیگری که مستقیما روی بسته یا شبکه برچسب علامت‌گذاری کرده و شماره سریال و سمبل datamatrix  را اعمال می‌کنند.
سیستم‌های تصویری-این سیستم‌ها برچسب بسته و کد چاپ‌شده را بررسی می‌کنند تا قبل از پاک‌کردن خط سریال-گذاری و سیستم کارخانه اطمینان یابند که علامتها خوانا و درست هستند تا به پایگاه داده مرکزی پیام دهند که می‌توان سریال‌گذاری را راه‌اندازی کرد.
بحث زیادی در مورد نصب تجهیزات جدید مناسب سریال‌گذاری (“برش و جای‌گذاری”) یا استفاده از ماشین‌آلات موجود با به روزآوری ماژولهای کنترلی به منظور برآورده ساختن نیازمندی‌های سریال‌گذاری وجود دارد.
مهندسین کارخانه ترجیح می‌دهند ماشین‌آلات موجود را -مخصوصا برای اجتناب از گیرافتادن در روال تمدید اعتبار- تا حد امکان حفظ کنند.
دو تسمه‌نقاله موازی یا ایستگاه اضافه کنید که به دو سیستم بازرسی مجهز باشند تا همان بازرسی برچسب و/یا اسکن کارها را حین بسته‌بندی دستی انجام دهند. این تکنیک زمان بسته‌بندی را دوبرابر کرده و به بازیابی اثربخشی کلی تجهیز (OEE) به خاطر سریال‌گذاری واحد کمک می‌کند.
الزامات منابع انسانی یک دغدغه ویژه هستند. ابتدائا، تنها استخراج فایل‌های CAD برای تمامی ماشین‌آلات مربوطه ممکن است هفته ها زمان ببرد. چه کسی قرار است این کار را انجام دهد؟ شاید لازم شود یکی از کارمندان از وظایف عادی خود فاصله بگیرد یا به یک بودجه منابع انسانی جدید نیاز باشد.
به گفته مشاورین باتجربه ممکن است مجبور باشید شش فوت تسمه نقاله اضافه کنید تا فضا برای دوربین‌های بازرسی، ایستگاه عدم پذیرش، یا حتی یک ایستگاه چاپ و برچسب برای سطوح بسته‌بندی‌ای که حتی قبل از سریال‌گذاری برچسب نداشتند، مثل باندل شرینک، اضافه کنید.  شاید لازم باشد یک شیوه روباتیک برای کاهش رد پا درنظر بگیرید که مناسب طرح کلی کارخانه بوده یا درصورتیکه فضا کم است یک تغییر جهت 90 درجه ایجاد کنید.
افزودن تسمه‌نقاله‌های موازی را برای حفظ سرعت خط و کاهش ریسک با انجام همان اعمال بازرسی روی دو تسمه نقاله موازی، در نظر بگیرید. در این سناریو، دو تسمه نقاله کار همان بازرسی برچسب و/یا اسکن برچسب را انجام می‌دهند. این کار باعث می‌شود نیمی از اقلام در هر مسیر حرکت کرده و یک خروجی کلی بالا حفظ گردد. این کار اطمینان می‌بخشد که اگر سیستم دچار نقص شود، خط دیگر می‌تواند ادامه داده و کل خط متوقف نمی‌گردد.
استراتژی‌های کاهش و ارزیابی ریسک (REMS)  را به روزآوری کنید و از REMS های قبلی به عنوان use case و توسعه اسناد نیازمندی‌ها استفاده کنید. کارشناسان می‌گویند در حدود نیمی از موقعیت‌های پیش آمده، خطوط بسته‌بندی فضای کافی برای گسترش ندارند.

در آن موارد، شرکتها از این گزینه‌های جایگزین استفاده می‌کنند:
• دیوارها را خراب کرده و اتاقها و/یا ساختمان‌ها را گسترش دهید.
• سیستم‌های کدگذاری و دوربین‌ها را در داخل ردپاهای ماشین‌آلات موجود فشرده کنید.
• یک سیستم سریال‌گذاری خودایستا درست کنید که بتواند هنگام نیاز در داخل لاینهای مختلف با چرخ حرکت کند.
• فرآیندهای بسته‌بندی را تغییر دهید (مثلا انبارسازی شفاف با سریال‌گذاری آفلاین مجزا).
• برخی SKUها را برای بسته‌بندی‌های قراردادی تخلیه کنید.
• شیوه‌های خلاقانه شامل پیش-کدگذاری آفلاین برچسب‌ها یا کارتنها در روز قبل از بسته‌بندی، با شماره سریال و استفاده از کاربرد برچسب‌های موجود یا سیستم‌های جعبه بندی هستند.
دوربین‌ها سپس ممکن است در بسته‌بندی جعبه ها نصب شوند تا شماره سریال اقلام و فشرده‌سازی رکوردها انجام گردد.
برای نواقص برق و تجهیزات، مثل هارددرایوهای سیستمهای کنترلی برنامه‌ریزی کنید. در قبال ازدست رفتن داده‌ها در اشکال مختلف نقص تجهیز یا قطعی برق چطور عمل می‌کنید؟
یکپارچه‌سازی استراتژی سریال‌گذاری‌تان در داخل لاینهای موجود، به ویژه ماشین‌آلات پیچیده مثل کارتن‌سازها یا جعبه‌سازها، نیازمند مداخله شرکای اصلی تجهیزات شماست. با مشتریان دیگر از تجربیات آنها استفاده کنید تا در زمان و هزینه صرفه‌جویی گردد.
بسیاری از اولین کسانی که سریال‌گذاری را استفاده کردند تمامی به روزرسانی ها را که برای تجهیزات و سیستمهای ضروری انجام ندادند تا از جمع‌آوری دقیق اطلاعات سریال‌گذاری به ویژه فشرده‌سازی محتوا در جعبه حمل اطمینان یابند. این کار منجر به شایعاتی شد که سریال‌گذاری پیچیده بوده و فشرده‌سازی را نمی‌توان به دقت جمع‌آوری کرد. صنایع علوم زیستی وابستگی شدیدی به سیستم‌های کنترل شده و اعتباریابی دارد تا از دقت و قابل‌تکراربودن اطمینان حاصل گردد. همان تکنیکهایی که وجود قرص درست در بطری درست و با برچسب درست را تضمین می‌کنند ممکن است برای تضمین دقت و قابل‌تکرار بودن ثبت روابط یا فشرده‌سازی سریال‌گذاری محتوا-به-ظرف استفاده شوند.
تاثیر انبار و مرکز توزیع
گروه مجزایی از تهیه‌کنندگان خلاق هستند که بر جنبه‌های مربوط به انبار مواد سریال‌گذاری شده تمرکز می‌کنند، بنابراین حتما با آنها تماس بگیرید. این سیستم‌ها اغلب edge-of-network یا سیستم‌های EDGE نامیده می‌شوند.
اکثر فروشندگان برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) راه‌حلهای خیلی ساده‌ای برای انبارسازی و حمل با توجه به سریال‌گذاری دارند. به همین شکل، شیوه‌های سریال‌گذاری بسته‌محور خیلی کمی هستند که مواد کاملا سریال‌گذاری شده یا بسته‌بندی توزیعی را پشتیبانی کنند و فاقد دسترسی به داده‌های اصلی، دستورات برداشت، و اطلاعات ترتیب بسته‌بندی و فروش است. هنگامی که به حمل محصول سریال‌گذاری شده به انبار نگاه می‌کنیم، مسائل زیادی پیش روست. مطمئن شوید که فروشندگان مناسبی انتخاب می‌شوند.
چالش موجود برخورد با محیط مختلطی است که در آن برخی محصولات سریال‌گذاری شده و برخی نشده اند، و می‌باید اولویتهای مختلف حمل‌ونقل را مدیریت کرد. همه اینها باید با نیاز به محدودسازی کاهش تراکم محصولات از طریق مرکز توزیع متوازن شوند.
در نهایت فراموش نکنید که یک ارزیابی کامل از توانایی‌های اسکن کارخانه و مرکز توزیع انجام دهید. اکثر اوغات اسکنرهای کاملا جدید بایدی باید برای خواندن علامتهای دوبعدی DATAMatrix خریداری شوند. مطمئن شوید که سازمان خریدار شما می-داند در آینده کدام نوع تجهیز موردنیاز خواهد بود. این کار به اجتناب از خرید سیلندرهای اسکنر یا پرینترهای برچسب جدیدی که نیازهای آینده مثل DataMatrix را پشتیبانی نمی‌کنند، کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید . . .

یک نظر داده شده

  1. طراحی سایت گفت:

    مطلب خوب و مفیدی بود سپاسگزارم.