به میزبانی شرکت چاپ و بسته بندی اندیشه آمل؛ دهمین جشنواره صنعت چاپ استان مازندران برگزار شد

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ؛
دهمین جشنواره صنعت چاپ استان مازندران با حضور مدیرکل و معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس انجمن علمی فناوری چاپ ایران، مدیرکل و معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی مازندران، سرپرست مرکز آموزش و پژوهش‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران، سرپرست و معاون فرمانداری ویژه آمل، روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل، ساری، نور، محمودآباد و بابل، مدیران و فعالان صنعت چاپ مازندران به میزبانی شرکت چاپ و بسته بندی اندیشه آمل برگزار شد.

مهدی رضاییان، مدیرعامل شرکت چاپ و بسته بندی اندیشه آمل تصریح کرد: این شرکت در سال 73 در آمل فعالیت خود را آغاز کرد و بعد از یک دهه تلاش مستمر ضرورت توسعه فعالیت های خود را اجتناب ناپذیر دانستیم که در سال 83 اقدام به خرید اولین ماشین دو ورقی 4 رنگ میتسوبیشی نو کردیم که با راه اندازی و تولید محصولات مختلف به ویژه در بخش بسته بندی، تحولی اساسی را در استان خود و استانهای همجوار رقم زدیم.

وی افزود: این اقدام سبب شد علاوه بر ارتقای سطح کیفیت بسته بندی در شرکت های منطقه، از خروج بخش عمده ای از کارها از استان جلوگیری شده و هزینه های تولید کارخانجات از این بابت کاهش یابد و علاوه بر آن بنیان های کارآفرینی در شرکت اندیشه آمل تقویت شده که در سال 85 با افزایش مشتریان و ارتقای سطح اندوخته ها توسعه فیزیکی را در زمینی به مساحت 4 هکتار در کیلومتر 5 جاده هراز در دستور کار قرار دادیم و در سال 87 سوله ای به مساحت 2 هزارمترمربع فاز اول را افتتاح و به مجموعه جدید نقل مکان کردیم.

مدیرعامل شرکت چاپ و بسته بندی اندیشه آمل خاطرنشان کرد: همزمان با تدوین طرح توسعه و به موازات ساخت و احداث فضا در محل جدید و با در نظر گرفتن روند رشد تقاضاهای مشتریان، تهیه و تامین ماشین آلات تکمیلی در دستور کار قرار گرفت و اولین و تنها ماشین چهار و نیم ورقی چهار رنگ، همچنین دایکات بوبست و ماشین آلات تکمیلی در چاپ اندیشه مستقر می باشد که پاسخگوی طیف گسترده نیازهای بزرگترین کارخانجات تولیدی کشور از جمله شرکت کاله، صباح گلستان، نوشین گیلان، خرما کرمان و بقیه مشتریان می باشد.

رضاییان با اشاره به بهره مندی از کادر تخصصی و مجرب 80 نفره این شرکت تصریح کرد: با توجه به حجم وسیع سفارشات در نمایشگاه اروپا 2012 با کمپانی ک.ب.آ قرارداد خرید بستیم و با پرداخت مبلغ توافق شده و اعلام کتبی که ماشین فوق در تاریخ ذکر شده در قرارداد تحویل خواهد شد اقدام به ساخت سوله ای کردیم که هم اکنون در آن قرار داریم و ای کاش در این مراسم باشکوه صدای فعالیت ماشین آلات به جای سخنرانی من بر گوش همگان نوای تولید و حرکت را می نواخت که به ناچار از منابع بانکی بهره مند شدیم که اگر اعتبار و حسن شهرت کاری اندیشه آمل نبود امروز هم اینجا نبودیم اما این را هم بهتر می دانید شریک شدن با نظام بانکی یعنی آنچه برداشت می کنید باید جریمه عدم بازپرداخت تعهدات را بدهیم و تازه به اصل آن هم نمی رسید.

وی ادامه داد: ما با امید کامل در سه شیفت مشغول جلب رضایت مشتریان هستیم که اگر جا داشت از صاحب اصلی شب و روز خواهش می کردیم شبانه روز 24 ساعت را برایمان 36 ساعت کند تا بتوانیم رضایت بانکها را جلب نماییم اما از آنجایی که زمان برای ما اضافه نمی شود توان و تحمل ما در قبال تعهدات بانکی لحظه به لحظه کم و کمتر می شود و تا کجا ظرفیت داشته باشیم خدا می داند.

احد جاودانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان این که صنعتگران چاپ علاوه بر انجام کار صنعتی یک هنرمند هستند که در بسط و توسعه فرهنگ و هنر سهم بسزایی دارند، گفت: صنعت چاپ در دنیا مورد توجه است که امیدواریم این تکنولوژی در کشور ما به بالندگی برسد.

وی بیان داشت: وزارتخانه ای هستیم که متولی و سیاست گذار صنعت چاپ است و امیدواریم فضایی را فراهم کنیم تا گردش مالی چاپ ایران در دنیا مورد توجه شود و در فضای بعد از تحریم صنعت چاپ رشد و بالندگی خود را پیدا کند.

جاودانی تصریح کرد: حدود 390 چاپخانه در مازندران داریم و مشکلاتی دارند که از جمله آن مالیات بر ارزش افزوده است و نیز آنکه بخش زیادی از کارهای مازندران از استان خارج می شود که باید از چاپخانه داران خود حمایت کنیم.

محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این که آقای رضاییان بسیار فعال هستند گفت: مازندران و آمل نزدیک به شهر تهران است که باید از این ظرفیت به خوبی بهره برداری کنیم.

وی با بیان این که بیشترین حجم چاپ مربوط به بحث صنعتی و بسته بندی است که اشتغال زایی بسیاری دارد، خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از 100 هزار تن مجوز ورود محصولات چاپی دادیم که برآورد قیمتی بین 5 تا 10 هزار میلیارد تومان است.

برازش با تاکید بر این که تراز صادرات چاپ به شدت منفی است که به چند کشور صادرات صورت می گیرد و کشورهای افغانستان و ترکمنستان می توانند بازار خوبی برای ما باشند، تصریح کرد: بعضی از کشورهای خارجی به دنبال گسترش و ایجاد چاپخانه در ایران هستند و این صنعت جاذبه دارد که سرمایه گذاری انجام می دهند.

وی ادامه داد: صنعت راهبردی چاپ کشور با اهداف سند چشم انداز فاصله بسیاری دارد که امیدواریم در دولت تدبیر و امید و وزارت ارشاد بتوانیم گام های بلندی را برای رسیدن به جایگاه خود برداریم که امور علمی و پژوهشی در دستور کار قرار دارد.

در این همایش از مهدی رضاییان مدیرعامل شرکت چاپ و بسته بندی اندیشه آمل و دو تن از پیشکسوتان صنعت چاپ استان مازندران استاد محمدعلی توللی و بیژن درویش کجوری قدردانی به عمل آمد.

گفتنی است؛ مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران از روند فعالیت های شرکت چاپ و بسته بندی اندیشه آمل نیز بازدید کردند.

منبع : كمال نيوز

بیشتر بخوانید . . .