نظام عرضه و تقاضا

متنی که در ادامه می‌آید جزء سرمقاله شماره‌ ۱۴۱ ماهنامه صنعت بسته‌بندی به چاپ رسیده است

ارز مبادله‌ای، شمشیر دولبه
ارز مبادله‌ای در اسم و خبرها فراهم است اما گاهی در عمل آن قدر به فروشنده خارجی پرداخت نمی‌شودکه تاجر ناچار از تهیه ارز از بازار آزاد می‌شود. این همه تقاضا هم قیمت ارز را در بازار آزاد افزایش می‌دهد. همین افزایش بهای ارز که عاملش عملکرد دولت می‌باشد باعث گرانی کالای خارجی می‌شود. برای مثال وقوع چنین شرایطی یکی از عوامل افزایش بهای کاغذ گلاسه تا مرز پنج هزار تومان در هر کیلو است (تازه اگر در دسترس باشد).
بر هم خوردن نظم زمان خرید کالا و عرضه آن
صرف نظر از آن که قیمت تمام‌شده کاغذ در ایران چه قدر تمام شود، این که اصولا محموله‌ای از یک کالا در راه باشد یا نه، تاثیر بسیار زیادی روی بهای آن کالا در بازار دارد. برای مثال بیشترین افزایش بهای کاغذ در زمانی روی می‌دهد که فاصله رسیدن کاغذهای خریده شده از خارج تا ایران در طولانی‌ترین زمان بوده و در داخل نیز بیشترین تقاضا وجود داشته باشد.
اگر کاغذ در فاصله زمانی صحیح، ثبت سفارش نشود و در نتیجه به موقع به کشور نرسد برنامه تقاضای فصلی بازار با عرضه آن به هم خده و بنگاه‌هایی چون نشریات یا آنهی که قراردادهای زمان‌دار بسته‌اند و موظف به تولید در زمان خاص هستند زیر فشار و استرس می‌روند. درباره سایر کالاها هم همین طور است.
بنا بر این یکی از عوامل بحران یا تورم در بازار بموق نرسیدن کالا در فصل فروش و به هم خورد توازن عرضه و تقاضا است. هنگام وقوع بحران ارز، این نظام بر هم خورد. توقف خرید خارجی بسیاری از کالاهای وارداتی در زمان وقوع بحران ارزی باعث شد بسیاری از کالاها در فصل عرضه خود در بازار موجود نباشند. وقتی دولت، میریت پرداخت به فروشنده ارجی را اختیار می‌گیرد در واقع مسئول اصلی این گونه بحرانها است. تیم مربوطه در دولت هم حتی اگر صد نفر باشند قادر به درک واقعی اهمیت هر کالاها در بازار فصلی خود و انطباق برنامه خرید و توزیع آنها در فصل مربوطه نخواهند بود. این یک ضعف اجتناب‌ناپذیر است. نمی‌توان کل بازار یک کشور در حال توسعه مانند ایران را از درون یک اتاق فرمان مدیریت کرد. بلکه هر تیپ کالا نیاز به اتاق فرمان خود دارد که معمولا باید تحت مدیریت تشکل یا تشکل‌های مربوط به آن باشد.
وعده ‌دهند بزودی اوضاع تحت کنتل قرار می‌گیرد. ما یز به همین امر امید بسته‌ایم که بتدریج با بهبود شرایط ارزی یا حداقل تطبیق نظام واردات با شرایط حاضر همه چیز تحت کنترل درآید. اما تجربه نشان داده هیچ یک از دولتها در خصوص خسارات جانبی و حاشیه‌های بحران‌های ملی اقدامات ترمیمی مناسبی انجام نداده‌اند. فشارهایی که برای اصلاح امور به مردم و کارآفرینان وارد می‌شود نباید آن قدر زیاد شود که ایشان اوضاع را مصداق آیاتی که به هجرت دستور می‌دهند ارزیابی کنند.

سردبیر ماهنامه صنعت بسته‌بندی عضو سازمان خبرگزاران بین‌المللی بسته‌بندی IPPO (International Packaging Press Organization) member

بیشتر بخوانید . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *