نحوه قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی تغییر می‌کند

ر کارگروه تنظیم بازار در خصوص تغییر جزیی قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی بحث و بررسی شده و قرار این است که میانگین دو هفته‌ای قیمت‌ها در بازارهای جهانی دیگر ملاک تعیین قیمت‌ها قرار نگیرد و قیمت‌های هفته دوم ضرب در قیمت ارز آزاد، ملاک تعیین قیمت‌های پایه قرار گیرد و از ماه آینده اعمال شود

اینپیا: رییس دفتر توسعه صنایع تکمیلی (صنایع پایین دستی) شرکت ملی صنایع پتروشیمی از تغییر در نحوه قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی خبر داد. رضا محتشمی‌پور با اعلام این خبر گفت: بزودی و احتمالا در ماه آینده تغییری جزیی در قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی داده می‌شود. وی ادامه داد: در ماه های گذشته قیمت پایه محصولات پتروشیمی بر اساس میانگین دو هفته‌ای قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی ضرب در نرخ دلار بازار آزاد تعیین می‌شد، اما این رویه بزودی تغییر خواهد کرد.
وی افزود: در کارگروه تنظیم بازار در خصوص تغییر جزیی قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی بحث و بررسی شده و قرار این است که میانگین دو هفته‌ای قیمت‌ها در بازارهای جهانی دیگر ملاک تعیین قیمت‌ها قرار نگیرد و قیمت‌های هفته دوم ضرب در قیمت ارز آزاد، ملاک تعیین قیمت‌های پایه قرار گیرد و از ماه آینده اعمال شود.
بگفته محتشمی پور، این تغییر جزیی خیلی نمی‌تواند بر بازار تاثیرگذار باشد، اما قیمت محصولات پتروشیمی به نرخ‌های جهانی نزدیک‌تر خواهد شد. وی همچنین در ادامه به تشکیل جلسات کارگروه تنظیم بازار محصولات پتروشیمی در هفته‌های گذشته اشاره کرد و گفت: در دو هفته گذشته تمرکز اصلی جلسه کارگروه تنظیم بازار بر مفاد دستورالعمل و آیین نامه ابلاغی گزارش‌ها بوده است.
رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی (صنایع پایین دستی) شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: علاوه بر این موضوع،به شکایت‌ها در خصوص کاهش عرضه محصولات پتروشیمی نیز در این جلسات رسیدگی می‌شود، به طوری که شکایت‌های مطرح شده در این خصوص ارزیابی شده و اگر تخلف عرضه‌کننده پس از کنترل آمار عرضه‌ها مشخص شود، اطلاعات به کمیته نظارت برای بررسی بیشتر ارجاع داده می‌شود.
وی همچنین با اشاره به این که در خصوص سیستم بهین‌یاب نیز مشکلاتی مطرح شده است، گفت: با توجه به این که سایت بهین‌یاب تنها سیستم برای تشخیص خریداران است، اصلاح آن در دستور جلسات قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید . . .