اعلام نرخ تورم صنعتی ۶/۶ درصد

مهر: مرکز آمار ایران، نرخ تورم بخش صنعت در یکسال منتهی به شهریور ماه امسال را ۶/۶ درصد اعلام کرد. مرکز آمار ایران با انتشار گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت فصل تابستان ۱۳۹۴ اعلام کرد:

مهر: مرکز آمار ایران، نرخ تورم بخش صنعت در یکسال منتهی به شهریور ماه امسال را ۶/۶ درصد اعلام کرد. مرکز آمار ایران با انتشار گزارش شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت فصل تابستان ۱۳۹۴ اعلام کرد: شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در فصل تابستان ۱۳۹۴ به عدد ۷/۱۹۲ رسید که نسبت به فصل گذشته بدون تغییر بوده و نسبت به فصل مشابه سال قبل (نرخ تورم نقطه به نقطه تولیدکننده کل بخش صنعت) ۶/۰ درصد کاهش داشته است. درصد تغییرات شاخص کل در ۴ فصل منتهی به فصل تابستان سال ۱۳۹۴ نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم تولیدکننده کل بخش صنعت) ۶.۶ درصد است.
بعضی تغییرات شاخص بخش‌های اصلی در فصل تابستان ۱۳۹۴ به شرح ذیل بوده است: شاخص قیمت بخش صنایع مواد غذایی و آشامیدنی با ۹/۱ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به عدد ۶/۲۳۷ رسید؛ این بخش رتبه دوم تأثیر افزایشی را در شاخص کل به خود اختصاص داده است. رشته فعالیت های کشتار دام و طیور با ۹/۸ درصد و آماده‌سازی، آرد کردن غلات و حبوبات با ۲/۳ درصد افزایش نسبت به فصل قبل به ترتیب بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص این بخش داشته‌اند.
اعداد شاخص قیمت مربوط به بخش‌های کاغذ و محصولات کاغذی و تولید سایر محصولات کانی غیرفلزی نسبت به فصل قبل بدون تغییر بوده‌اند.
از سویی، شاخص قیمت بخش صنایع محصولات شیمیایی با ۹/۴ درصد کاهش نسبت به فصل قبل به عدد ۸/۲۰۱ رسید؛ این بخش رتبه دوم تأثیر کاهشی را در شاخص کل به خود اختصاص داده است. رشته فعالیت تولید مواد پلاستیکی به شکل اولیه و ساخت لاستیک مصنوعی با ۳/۱۲ درصد کاهش نسبت به فصل قبل بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص این بخش داشته است. بخشهای تولید منسوجات با ۴/۰ درصد، تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی با ۳/۰ و تولید ابزار پزشکی، اپتیکی، ابزار دقیق و انواع ساعت با ۵/۱ درصد کاهش نسبت به فصل قبل به ترتیب رتبه‌های بعدی تأثیر کاهشی در شاخص کل را داشته‌اند.

 

بیشتر بخوانید . . .