امیدواری KHS به بازار ایران

حضور کمپانی های بزرگ مانند KHS در این بازار، از جنبه دیگری هم قابل بررسی است. طرح پروژه های بزرگ از سوی تولیدکنندگان داخلی و سودآوری طرح ها، این امکان را هم فراهم می آورد تا دست اندکاران این کمپانی ها که از موقعیت این پروژه ها مطلع می شوند، درصورت نیاز به مشارکت سرمایه گذار خارجی برای اجرایی کردن پروژه ها، خود سرمایه گذارانی را به سمت این بازار هدایت کنند.

گفت و گو با مهندس الله‌قلی عرب‌عامری
مدیر بخش ماشین‌آلات آشامیدنی و دارویی در شرکت کار و اندیشه (نماینده شرکت KHS آلمان)

 دستاوردهای نمایشگاه Agrofood و نظر مدیرانKHS که در این نمایشگاه شرکت کردند را بیان کنید؟

در دو- سه سال اخیر که آقای دکتر Grabenweger به عنوان CEO کمپانی KHS تصمیم به گسترش دامنه فعالیت های این کمپانی در ایران گرفته اند، تلاش زیادی از سوی بخش های مختلف KHS برای ارتقاء موقعیت و حضور پررنگ تر آنها صورت گرفته است. برای نمایشگاهAgrofood هم پیش بینی شده بود که متخصصین این کمپانی در غرفه KHS حضور داشته باشند تا بیش از پیش با شرایط و نیازهای این بازار و مشتریان ایرانی آشنا شوند و لذا دو نفر از مدیران بخش فروش، مدیر بخش سرویس، یکی از متخصصین خبره کمپانی KHS در زمینه پروسس محصولات آشامیدنی و فرایند اسپتیک و یک کارشناس هم در زمینه دستگاه های بادکن PET در نمایشگاه Agrofood حضور داشتند و متناسب با درخواست ها و نیاز بازدیدکنندگان، در جلسات با آنها حضور یافته و درخصوص موضوعات مطروحه به بحث و تبادل نظر پرداختند. قرار بود آقای دکتر Grabenweger هم در نمایشگاه حضور یابند ولی سفر ایشان به ایران بدلیل یک جلسه اضطراری، منتفی گردید.همانگونه که اطلاع دارید کمپانی KHS متشکل از چندین کمپانی معروف سازنده تجهیزات مختلف مورداستفاده در خطوط پرکنی و بسته بندی نوشیدنی ها می باشد که هریک از این کمپانی ها قبل از الحاق به مجموعه KHS، خود از شهرت جهانی برخوردار بوده اند. یکی از این کمپانی ها Corpoplast است که در شهر هامبورگ مستقر بوده و مبتکر دستگاه بادکن Rotary برای تولید بطری های PET می باشد و نیز دستگاه PLASMAX که امروزه جایگاه ویژه ای در صنعت آشامیدنی دارد با فن آوری انحصاری Corpoplast ، جداره داخلی بطری های PET را با پوشش بسیار نازکی از جنس شیشه، روکش میکند که با این لایه شیشه ای با ضخامت بسیار اندک، اشکال ظروف PET که نفوذ اکسیژن از جداره بطری به داخل و یا فرار گازکربنیک محصولات گازدار از بدنه بطری است، برطرف میشود.
نسل چهارم دستگاه‌های پرکن کمپانی KHS Corpoplast در حال حاضر حرف اول را در بین طراحان و سازندگان جهانی این دستگاه ها می زند. حضور آقایAmos Lopez از کمپانی KHS Corpoplast در این نمایشگاه با هدف پاسخگویی به خواسته های مشتریان ایرانی در زمینه فن آوری بادکنی (Blowing) بطری های PET و پوشش دهی ( Coating ) این بطری ها صورت گرفت.
ازطرفی باتوجه به اهمیت موضوع خدمات فنی پس از فروش و ارائه سرویس به مشتریان، آقای Michael Herick از بخش سرویس و آقایان Michael Rocheو Holger Stachowiak از مدیران فروش کمپانی KHS نیز در این نمایشگاه حاضر بودند که البته در فرصت هایی که پیش آمد، از چند کارخانه که در حال حاضر از خطوط ساخت کمپانی KHS استفاده می کنند نیز بازدید نمودند تا از مشکلات آنها از نزدیک آشنا شده و جهت تأمین خدمات و قطعات موردنیاز آنها برای تعمیرات دوره ای و پیشگیرانه همفکری و چاره اندیشی نمایند. جهت اطلاع خوانندگان محترم شما باید به این نکته اشاره کنم که درحال حاضر تعدادی از شرکت های معتبر ایرانی فعال درزمینه تولید محصولات آشامیدنی مختلف ازجمله شیر و آبمیوه، خطوط دست دومی را که عمده دستگاه های آنها ساخت کمپانی KHS است، به ایران وارد و نصب نموده اند که برای بهره برداری کامل از این خطوط، نیاز به همکاری کمپانی KHS می باشد. در اینجا این درخواست را از کارخانه داران، تولیدکنندگان و فعالان صنایع آشامیدنی در کشور عزیزمان دارم که هرگاه تصمیم به خرید خطوط دست دوم از هر کشور و هر سازنده ای دارند، قبل از مبادرت به نهایی کردن تصمیم خود، حتماً از متخصصین کمپانی سازنده دستگاه ها کمک بگیرند تا با مشاوره آنها، این نقل و انتقال و خرید با حداکثر دقت و ملاحظه در جنبه های مختلف کار صورت گیرد تا در مراحل بعدی برای به بهره برداری رساندن این خطوط مشکلات و هزینه های کمتری داشته باشند. این بازدیدها و مذاکره با مشتریان ایرانی بسیار کمک کرد تا راه حل های مختلفی برای تأمین این گونه خدمات مطرح و ارزیابی شود.
از همه مهم تر اینکه امسال در بخش تولید و آماده سازی محصولات آشامیدنی و یا processing آقای Alois Monzel که از متخصصین بسیار خبره کمپانی KHS مخصوصاً در فرایند اسپتیک هستند، در غرفه KHS حاضر بودند و باتوجه به رشد تقاضا در ایران برای تولید آشامیدنی های مختلف به روش اسپتیک، این فرصت فراهم شد تا در جلساتی که با برخی از تولیدکنندگان داشتیم، جزییات پروژه آنها با دقت بیشتری مورد بحث قرارگیرد و آقای Monzel نیز باتوجه به تجربیات زیادی که در این زمینه دارند، بتوانند آخرین دستاوردهای کمپانی KHS در این حوزه را برای تولیدکنندگان ایرانی تشریح کنند. برای خود ما تجربه ای هم بود که برای سال های بعد به گونه ای برنامه ریزی کنیم که از دانش وسیع و تجربه زیاد اینگونه متخصصین که هراز گاهی فرصت حضور در ایران را پیدا می کنند، به شکل بهتر و کامل ترین وجه برای کمک به رشد دانش فنی دست اندرکاران این صنعت بهره برداری نماییم. غرض از بیان این توضیحات این بود که همان‌طور که آقای دکتر Grabenweger هم قول داده بودند در این سه سال اخیر که قدم به قدم جلوآمدیم، موقعیت KHS در ایران رو به رشد بوده است. شاید در بازار این نکته قابل لمس نباشد ولی از نظر ما در ارتباط با برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته در این راستا و رفع موانع موجود در مسیر حضور هرچه فعالتر کمپانی KHS در ایران پیشرفت های زیادی صورت گرفته است.

 همکاران اروپایی شما بازار ایران را چگونه می‌بینند؟

نکته لازم به ذکر، اهمیت و ارجحیت زیادی است که بازار ایران در مقایسه با بازار کشورهای اطراف برای کمپانی های سازنده خارجی دارد. نوسانات قیمت نفت در سالهای اخیر و مشکلاتی که این امر حتی برای کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت در خاورمیانه در پی داشت از یک طرف، و رفع تحریم های ایران و اثراتی که این تحریم ها مخصوصاً در بخش ماشین آلات موردنیاز خطوط تولید بجای گذاشته بود و نیز اشباع بودن بازار بسیاری از کشورهای پیرامونی ما درزمینه خرید خطوط جدید، بیش از پیش بر اهمیت و موقعیت بازار ایران افزوده و آنرا از پتانسیل بالایی برخوردار نموده است. کمپانی KHS هم با آگاهی از این موقعیت، بسیار راغب است تا باتوجه به سابقه بسیار روشن و خوب این کمپانی در ایران، فعالیت خود را در این بازار گسترش دهد و لذا حساب ویژه‌ای روی بازار ما باز کرده است. نمایشگاه Agrofood امسال هم به اعتقاد من بهتر از سال‌های گذشته بود، گرچه به ظاهر پروژه ای که در طول نمایشگاه به عقد قرارداد بینجامد، نداشتیم ولی وقتی که وضعیت اقتصادی کشور را مورد بررسی قرارمی‌دهیم از جمله عدم امکان رشد بخش خصوصی که شرکت های فعال در زمینه صنایع آشامیدنی، عمدتاً در این گروه جای دارند، شرکتهای فعال فعلی در این حوزه از صنعت همچنان باید با مشکلات و معضلات متعددی دست و پنجه نرم کنند و موانع بسیاری را از پیش روی خود بردارند تا به موقعیتی که درخورآن هستند، برسند. یکی از این مشکلات تأمین سرمایه لازم با شرایط قابل قبول و مناسب برای اجرایی کردن طرح های توسعه ای آنها میباشد. همین مقدار استقامت و دوامی که در شرکت های تولیدی مشاهده میکنیم، قابل تقدیر است. در شرایطی که بسیاری از شرکتها از حمایت بانک ها محروم هستند و تامین پول یا سرمایه در کشور تا این اندازه هزینه بر است، سرمایه گذاری های بیشتر برای سرمایه گذاران مستلزم خطرپذیری بالایی است که نمی توان از همه تولیدکنندگان توقع آنرا داشت.
جالب است بدانید بعضی از بازدیدکنندگان غرفه KHS همان کسانی بودند که در سالهای قبل هم در خدمتشان بودیم و این موضوع تا حدی موجب تعجب همکاران اروپایی بود که چگونه اجرای یک پروژه در ایران تا این حد زمان بر است. درک موضوع برای ما که از مشکلات تولیدکنندگان و شرایط اقتصادی و فعالیت بانک ها مطلعیم چندان دشوار نیست اما این حقیقت را هم نمیتوان انکار کرد که همین وضعیت دشوار، به توقف فعالیت بسیاری از بنگاه های تولیدی می انجامد که عوارض آنرا در زندگی روزمره مردم و شرایط اقتصادی کشور به وضوح ملاحظه میکنیم.

   با توجه به این که شما نماینده یک شرکت خارجی هستید درباره سرمایه‌گذاری خارجی هم بفرمایید.

نکته دیگری که لازم است به آن اشاره شود محدودیت‌هایی است که در بحث سرمایه‌گذاری خارجی داریم. باتوجه به وضعیت کنونی جهان در عصر ارتباطات، حرکت در راستای بین المللی شدن اقتصاد کشور امری اجتناب ناپذیر است و از جمله الزامات حرکت در این مسیر، آماده سازی بستر لازم برای جذب سرمایه است. درحال حاضر بسیاری افراد اعم از ایرانی و غیرایرانی هستند که تمایل دارند سرمایه آنها وارد صنعت و تولید در کشور شود تا هم سودی برای خود آنها داشته باشد و هم خدمتی صورت گیرد. البته برای سرمایه گذار خارجی اولویت سودی است که طالب آن است و درصورت منصفانه بودن سود موردنظر، این امر عقلانی و پذیرفته است اما فایده آن برای اقتصاد ما این است که بسیاری از ظرفیت های معطل مانده ما با اینگونه سرمایه گذاری ها به فعل درخواهد آمد و درصورت کنترل و هدایت صحیح و بابرنامه این سرمایه گذاری ها، به مرور از وضعیت رکود فعلی خارج خواهیم شد. مهم این است که مسؤلین، شرایط لازم را برای انجام این سرمایه گذاری ها فراهم کنند. چشم انداز سرمایه گذاری در ایران باتوجه به وجود منابع طبیعی فراوان و متنوع و نیروی کار موجود در کشور، بنظر مثبت و روشن می آید مشروط به آنکه مسولین امر کمی بیشتر هم‌رای شوند و برای تغییر شرایط گامهای محکتری بردارند زیرا در وضعیت فعلی چنانچه برای جلب سرمایه های خارجی اهتمام بیشتری صورت گیرد، موفقیت در این مسیر دور از دسترس نیست. بدیهی است که اگر ما قدر فرصت ها را ندانیم، این موقعیت نصیب دیگران خواهد شد و ما تنها مجبوریم به افسوس بسنده کنیم.
حضور کمپانی های بزرگ مانند KHS در این بازار، از جنبه دیگری هم قابل بررسی است. طرح پروژه های بزرگ از سوی تولیدکنندگان داخلی و سودآوری طرح ها، این امکان را هم فراهم می آورد تا دست اندکاران این کمپانی ها که از موقعیت این پروژه ها مطلع می شوند، درصورت نیاز به مشارکت سرمایه گذار خارجی برای اجرایی کردن پروژه ها، خود سرمایه گذارانی را به سمت این بازار هدایت کنند.
امسال کارشناسانی که از کمپانی KHS در نمایشگاه حضور داشتند به آینده کار در ایران امیدوار بودند. درست است که بعضاً از طولانی شدن پروژه‌هاشکایت میشود ولی میدانیم که مشکلات ما در زمینه قوانین و مقررات و فرایندهای بانکی و بسیاری موارد دیگر، به سرمایه گذار ما اجازه اقدام سریع را نمی دهد.

بیشتر بخوانید . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *