پیش‌درآمد کتاب سال بسته‌بندی شماره دوم

متنی که در ادامه می‌آید به عنوان سرمقاله دومین کتاب سال بسته‌بندی به چاپ رسیده است

۸۷/۱۰/۳۰

‌این دومین‌ کتاب سال بسته‌بندی است. نشریه سالنامه‌ای مستقل که نخستین شماره ‌آن در سال هزار و سیصد و هشتاد و شش‌ منتشر شد.
سال گذشته‌ از رشد صنعت بسته‌بندی کشور و سرعت بالای آن گفتیم. امسال بازار بسته‌بندی مانند سایر صنایع تحت تاثیر مشکلات اقتصادی قرار گرفت. بانک اطلاعات کتاب سال بسته‌بندی و ماهنامه صنعت بسته‌بندی که مرکز تلاقی بسیاری از صنوف مرتبط با بسته‌بندی است امسال دستخوش تغییرات زیادی بود. تغییر نشانی‌های واحدهای مربوط به بسته‌بندی به دلایل مختلف بیشتر شد و تعداد واحدهایی که رشته‌ کاری خود را تغییر داده بودند نیز رو به افزایش گذاشت.
امسال همچنان وعده‌های اجرای عرضه مرغ بسته‌بندی شده و بسته‌بندی در میادین میوه و تره‌بار برقرار بود. به جز توسعه استفاده از ظروف با پایه گیاهی یا به عبارتی دوام آوردن تولیدکننده ایرانی آن، در بخش ظروف پلاستیکی اتفاق برجسته‌ای را شاهد نبودیم. برای مثال تولید ظروف پلی‌پروپیلن از نوع لیوان حتی روند نزولی داشته‌است.
یکی از مهمترین وقایعی که امسال رخ داد و می‌توان آن را به نفع بسته‌بندی تعبیر کرد، تغییراتی ساختاری در بخش مسابقه جشنواره صنعت چاپ بود. ساختار جدید که محصول‌محور می‌باشد باعث شد چاپ بسته‌بندی در رشته‌های گوناگون خود به صورتی مستقل مطرح شود. برای مثال در نظر گرفتن بخشهایی مانند ”چاپ روی ظروف پلاستیکی“، ”چاپ بسته‌های مقوایی“، ”چاپ فلز“، ”چاپ لفاف‌“ و ”چاپ ساکهای دستی“ فرصتهای جدیدی برای مطرح شدن شاخه‌های مختلف چاپ بسته‌بندی در جشنواره چاپ امسال بود. این جهت‌گیری در راستای برگزاری کیفی جشنواره طراحی بسته‌بندی با رویکرد صادرات در سال قبل، پایه‌های صنعت بسته‌بندی کشور را محکمتر کرد.
از طرفی اما امسال در اطلاع‌رسانی بسته‌بندی تحولی رخ داد. بدین سان که پس از سالها صنعت بسته‌بندی کشور دارای یک مجله تمام رنگی شد. ماهنامه صنعت بسته‌بندی همزمان با انتشار یکصدمین‌شماره خود ضمن انجام تغییرات کمی و کیفی بسیار که از پیش برنامه‌ریزی شده بود، چشم خود و خوانندگانش را به تصاویر رنگی بسته‌های برگزیده و خبرساز جهان روشن کرد که تاکنون نیز ادامه دارد. همچنین برای نخستین بار دکه‌های فروش نشریات در تهران و شهرستانها با موضوعی به نام بسته‌بندی آشنا شدند و بسیاری از آنها ماهنامه صنعت بسته‌بندی را با شکل و شمایل جدید آن بر روی پیشخوان دکه خود جای دادند تا پاسخگوی سوالات وعلاقمندی‌های ایرانیان در زمینه بسته‌بندی باشد.
اما امسال در زمینه استانداردهای بسته‌بندی سال بهتری نسبت به سال قبل بود. استانداردهای مهمی تدوین شده و یا در دست تدوین هستند که ماهنامه صنعت بسته‌بندی نیز نقش مهمی در تدوین و تصویب آنها دارد.
تشکیل گروه آموزشی امورتکمیلی در مرکز شماره پنج دانشگاه علمی‌کاربردی (مرکز آموزش چاپ) با هدف توسعه و تقویت ‌آموزش عملیات مربوط به بسته‌بندی (جعبه‌سازی، پوشش‌دهی‌و…) از جمله رویدادهای مثبتی است که اثر آن در آینده پدیدار خواهد شد. اغلب دروس عملی این گروه در کارگاه‌ها یا با ماشین‌آلات انجام شده که در نوع خود بی‌سابقه است.
مرکز آموزش بازرگانی وابسته‌به وزارت بازرگانی نیز نه در طول سال جاری که برای سال آینده‌ برنامه‌های گسترده‌ای در خصوص آموزش بسته‌بندی دارد که تحت عنوان ”دوره جامع بسته‌بندی“ برگزار خواهد شد.
در پایان می‌توان گفت باید خیلی بیشتر از این تلاش کنیم.

سردبیر ماهنامه صنعت بسته‌بندی عضو سازمان خبرگزاران بین‌المللی بسته‌بندی IPPO (International Packaging Press Organization) member

بیشتر بخوانید . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *