برندگان مسابقه طراحی مفهومی (گزیده‌های بسته‌بندی)

همه‌ساله موسسه iF در آلمان برترین‌های خود در زمینه طراحی صنعتی را معرفی می‌کند. برگزیدگان این موسسه در بخش‌های مختلفی معرفی می‌شوند. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های مسابقه، بخش ایده‌هاست که هر سال خروجی‌های جالبی در زمینه بسته‌بندی دارد. گفتنی است موسسه iF از دیرباز ارتباط خوبی با ماهنامه صنعت بسته‌بندی داشته و تصاویر با کیفیت بالا را جهت چاپ در این مجله در اختیار ما قرار می‌دهد. همچنین باید یادآور شد که در هر دوره شرکت‌کنندگانی از ایران نیز حضور دارند که گاهی جزء برندگان هستند و در همین مجله نیز درباره آنها نوشته‌ایم. در این شماره تعدادی از برگزیدگان بخش ایده‌ها که ابداعات آنها به حوزه بسته‌بندی و چاپ نزدیک بود به انتخاب سردبیر مجله معرفی شده‌اند.

لبه‌ای با نتیجه بهتر
طرح از دانشجویان دانشگاه فن‌آوری Xi’an چین
طراحی ظرف جار که مانع از چسبیدن مواد داخل ظرف به دهانه آن می‌شود. همین خاصیت باعث می‌شود دربندی بدرستی انجام شده و مانع از نفوذ هوا و اکسید شدن محتوی ظرف شود. به جز این منظره زشت آلوده شدن دهانه ظرف نیز وجود نخواهد داشت. نواری از پلاستیک به قسمت بالای ظرف اضافه شده است. این لبه کمک می‌کند که مواد اضافی که به قاشق یا کاردک چسبیده را بدون تماس با دهانه ظرف پاک کرده یا اندازه کنیم. یک تغییر کوچک با نتایج مثبت زیاد برای یک ظرف جار.


فنجان کاغذی
طرح از دانشجویان دانشگاه Kookmin واقع در سئول کره جنوبی
فنجان کاغذی ۵/۴+ می‌تواند به حل بسیاری از مشکلاتی که فنجان‌های کاغذی مورد استفاده در دستگاه‌های سکه‌ای دارند کمک کند. محتوای داخل فنجان‌های کاغذی اغلب داغ هستند و در دست گرفتن آنها سخت است. از طرفی دیگر گاهی مواد داخل لیوان بخوبی ترکیب نشده و در ته فنجان باقی مانده‌اند.
فنجان کاغذی ما در کنار دسته خود یک همزن نیز دارد که می‌توان آن را جدا کرده و با آن محتویات فنجان را حل کرد.


بطری بچه
طرح از دانشجوی دانشگاه آسیا واقع در Taichung تایوان
یکی از راه‌های معمول پدر و مادرها برای آزمایش میزان داغی شیر کودک این است که چند قطره آن را روی مچ دست یا پشت دست خود می‌چکانند تا بفهمند که شیر بیش از حد گرم است یا نه. اندازه‌گیری درجه حرارت از این راه دور از واقعیت است و شما ممکن است دهان کودک را بسوزانید. در این جا محصولی ارائه شده که با استفاده از جوهر حساس به دما، میزان دمای محتویات بطری را نشان می‌دهد.این روشی آسان است و کمک می‌کند که از سوختگی‌های اتفاقی پیشگیری کنیم

IF-奶瓶
Screwcap
طرح از دانشجویان دانشگاه Lanzhou چین
بچه‌های فقیر نه تنها آب و غذا لازم دارند بلکه آنها باید سرگرمی، بازی و آموزش مهارت‌های جسمی و روانی هم داشته باشند.این همان ایده‌ای است که پشت این طرح قرار گرفته است. پیرامون درپوش شیارهایی وجود دارد که به وسیله آنها می‌توان درپوش‌ها را به یکدیگر درست مانند بلوک‌های ساختمان متصل کرد و بچه‌های فقیر می‌توانند درپوش‌ها را جمع‌آوری کرده و چیزی برای بازی کردن داشته باشند. علاوه بر این، با چنین درپوشی چرخه عمر درپوش افزایش و ضایعات کاهش می‌یابد.


ظرف سس
طرح از دانشجویان دانشگاه Konkuk واقع در سئول کره جنوبی
یکی از مشکلاتی که اغلب در رستوران‌های فست‌فود پیش می‌آید  استفاده از سس کچاپ بسته‌بندی شده و چگونگی قرارگیری این بسته کوچک بر روی میز است. آن را روی درپوش نوشابه خود می‌گذارید؟ یا به ظرف سیب‌زمینی یا لبه سینی تکیه می‌دهید؟ و یا روی یک دستمال می‌گذارید؟ این اصلا بهداشتی نیست. اما در این جا یک راه حل وجود دارد که همه را خوشحال می‌کند. در این بسته پس از بازکرد بسته از محل تعیین‌شده (خط چین)، ظرفی کوچک و تقریبا مربع‌شکل به دست می‌آید که می‌تواند به صورت ایستاده قرار گرفته و کج یا شکسته نمی‌شود و نیازی به تخلیه یکباره همه سس داخل بسته نیست. این بسته کوچک و مناسب را در هر نقطه‌ای می‌توان قرار داد. بسته ارائه شده در این جا دارای لایه داخلی پلی‌اتیلن است.

بسته‌بندی نشان‌دار
طرح از جمعی از دانشجویان دانشگاه سئول کره جنوبی
بریل برای یک ظرف آرایشی و بهداشتی برای افراد نابینا است. ظروف معمولی برچسب خط بریل ندارند و یا خط بریل فقط برای بسته‌بندی استفاده نمی‌شود. طراحی بسیاری از طرح ظرف‌های مختلف برای مارک‌های مختلف لوازم آرایشی نیز می‌تواند بسیار گیج‌کننده باشد.
ظرف بریل با داشتن خط بریلی که به طور مستقیم بر روی ظرف ایجاد شده این مشکل را حل می‌کند. خط بریل بر روی ظرف همچنین می‌تواند اطلاعات مخصوص هر کالای آرایشی را بر روی آن ارائه کند. به طوری که کاربر نابینا به سادگی بتواند اعداد و نکات مصرف را که به خط بریل نوشته شده بخواند و لوازم آرایشی را طبق دستور آن مصرف کند.


گلدان پیچشی
طرح از دانشجویان دانشگاه Kookmin واقع در سئول کره جنوبی
با این گلدان پیچ‌دار براحتی می‌توان گیاهان را مستقیما و بدون نیاز به هیچ ابزاری در زمین کاشت. مواد آن از خمیری طبیعی است که از زمین به دست آمده و به شکل طبیعی تجزیه می‌شود. این کمک می‌کند که نهال جوان براحتی با محیط جدید خود انطباق پیدا کند. شکسته شدن و تجزیه گلدان به گیاه اجازه می‌دهد مواد مغذی لازم را از خاک اطراف خود تامین کند. این ابداع کاشت هر نوع گیاهی را آسان‌تر می‌کند.


بطری با شناسه
طرح از دانشجویان دانشگاه Nanchang واقع در چین
بطری‌های آب معدنی اغلب مثل هم به نظر می‌رسند. بنابر این اگر چندین نفر در یک گروه‌ یک نوع آب بنوشند غیر ممکن است که بتوان گفت کدام بطری متعلق به چه کسی بوده است. این جایی است که طراحی ما “خراش”  مشکل را حل می‌کند. نقش‌های مختلفی در برچسب بطری پنهان هستند که با خراش برچسب پدیدار خواهند شد.
از آن جا که بسیاری از اشکال مختلف وجود دارد، بعید به‌نظر می‌رسد دو شکل شبیه به هم در یک گروه به‌دست آید.
بنابر این، شما می‌توانید بگویید که بطری متعلق به شماست یا نه. نیز می‌توان نکات جالبی مانند جایزه و قرعه‌کشی را در موضوع خراش دادن قرار داد. مثلا “خراش دهید و برنده شوید”.

چاپگر نابینایان
طرح از دانشجویان دانشگاه ملی علوم و فن‌آوری تایوان
Blind Memo (یادداشت نابینا) به افرادی که در دیدن مشکل دارند کمک می‌کند یادداشت‌هایی برای خود تنظیم کنند. حتی اگر آنها گاهی خواندن نوشته‌های بریل برای افرادی هم که قادر به خواندن بریل هستند دشوار است.
این دستگاه شامل یک سیستم تشخیص گفتار به همراه یک ماشین ریزبرجسته‌ساز (Micro Embossing) است. کسانی که برای دیدن مشکل دارند می‌توانند نسخه قابل چاپ را به صورت یک کارت کوچک شبیه به یک برچسب شناسایی را از این چاپگر مخصوص دریافت کرده و به شی که می‌خواهند مانند لباس، جوراب، کتاب، میز و یا پیام‌هایی برای خانواده و یا دوستان به وسایل مورد نظر بچسبانند.


Aid Cup  بسته‌بندی پزشکی
طرح از دانشجویان دانشگاه Zhejiang واقع در هانگجو چین
جنگ و خشکسالی علل بیماری در آفریقا هستند و اغلب مصرف دارو کاری دشوار است زیرا برای مصرف دارو (قرص یا کپسول) لازم است که آب وجود داشته باشد تا مصرف‌کننده قرص یا کپسول را بتواند فرو دهد. اما ممکن است آبی در دسترس نباشد. نام این بسته Aid Cup است. این بسته‌بندی شرایطی فراهم می‌کند که راه حل این مشکل است. مجموعه‌ای شامل دارو (به شکل قرص) و آب آشامیدنی.
وقتی که بسته‌بندی باز می‌شود، می‌توان آن را به شکل فنجان گستراند و آب را می‌توان به طور مستقیم از آن نوشید. Aid Cup  همچنین می‌تواند در بسیاری از موارد اضطراری دیگر نیز مفید واقع شده و خود را اثبات کند. این بسته از فیبر گیاهی قابل بازیافت ساخته شده و دارای عمر مفید دو سال می‌باشد.

بسته برنج یک‌نفره
طرح از جمعی از دانشجویان دانشگاه Keimyung کره جنوبی
با توجه به این که تعداد خانوار تک‌نفره رو به افزایش می‌باشد، انواع بسیاری از مواد غذایی به طور خاص در مقیاس فرد طراحی می‌شوند. در خصوص پخت برنج، مقدار آب یک عامل کلیدی است. تیم ما برنج بسته‌بندی شده‌ای برای افراد مجرد (که مطمئن نیستید چه مقدار آب برای پخت برنج لازم دارند) طراحی کرده است.
این بسته حاوی یک یا دو پرس برنج است. در این بسته خطی وجود دارد که مقدار مناسب آب لازم برای پخت را برای آشپزهای کم‌تجربه مشخص می‌کند.

بیشتر بخوانید . . .