بسته‌بندی‌های هوشمندتر برای محصولات بهداشتی

دومین اختراع که روز ۳ جولای معرفی شد بر اساس یک پروتکل ارتباط بی‌سیم بوده و یک تاکتیک جایگزین برای هدف مشابه افزایش سازگاری و ایمنی است

۳ جولای یک روز ویژه برای بسته‌بندی‌های دارویی و پزشکی هوشمند بود چون دو اختراع معرفی شدند که سازگاری با بیمار و ایمنی مصرف‌کننده را بالا می‌بردند. یکی از محصولات محفظه ای با برچسب هوشمند و دیگری بطری تجویز دارو با قابلیت RFID بود.

اولین اختراع، یک بطری فلزی موجدار مجهز به سیستم شناسایی با امواج رادیویی و ساخت به شرکت MEPS Real-Time, Inc در ‍Carlsbad کالیفرنیا است. این شرکت تهیه‌کننده سیستم‌های RFID “Intelliguard” برای داروهاست. در ماه می، این ‌شرکت یک برچسب هوشمند RFID معرفی کرد که ۶۵ درصد کوچکتر از بقیه برچسب‌های RFID محصولات دارویی بوده و می‌توان از آن برای کیت‌ها،‌ سینی‌ها و کشوهای هوشبری استفاده کرد. طبق اطلاعات داده شده در مورد این اختراع، استفاده از RFID کمک می‌کند که بطری دارو از طریق زنجیره عرضه قابل شناسایی و پیگیری شود. اما RFID بی‌سیم تنها گوشه کوچکی از ویژگی‌های جالبتر محصول است: آنتن درون RFID در کنار لایه موجدار فلزی قرار می‌گیرد تا ناحیه موثر آنتن RFID و بنابر این سیگنال را افزایش دهد. استفاده از بسته‌بندی یا یک قطعه بسته‌بندی استاندارد به این شکل برای افزایش قدرت RFID هوشمندانه است.

علاوه‌ بر این،‌ یک آنتن ثانویه هم روی گوشه‌ی بطری به شکلی که اطلاعات روی بطری را پنهان نکرده و خوانایی برچسب را افزایش دهد، سوار می‌شود.

این اختراع نسب به “flag tag” RFID یک پیشرفت به حساب می‌آید.

البته، استخراج داده‌های RFID نیاز به پورتال/خواننده/پرسش‌کننده و دیگر زیرساخت‌های مرتبط دارد، ‌اما این طراحی بسیار کارا و مقاوم RFID برای این محصولات بسته‌بندی شده کوچک و حساس ارزیابی تجاری خوبی دارد.

برچسب هوشمند تجویز داروی NFC

دومین اختراع که روز ۳ جولای معرفی شد بر اساس یک پروتکل ارتباط بی‌سیم بوده و یک تاکتیک جایگزین برای هدف مشابه افزایش سازگاری و ایمنی است. این اختراع،‌ که در مورد چندین نفر به کار رفته است، بر ارتباط حوزه‌ی نزدیک(NFC) استوار است به طور معمول مورد استفاده برای تکنولوژی لمسی گوشی‌های هوشمند بوده و یک بازار رو به رشد است که انتظار می‌رود طبق یک مطالعه جدید تا سال ۲۰۲۲ با CAGR 8/8 درصدی به ۲۵/۱۶ میلیارد دلار برسد. در واقع، این مثالی از این است که چطور می‌توان اطلاعات روی برچسب هوشمند را خواند.

به طور خلاصه،‌ سیستم درپوش برچسب هوشمند می‌تواند نسخه،‌ زمان و دوز داروی تجویز شده را به بیماران یادآوری کرده، محتویات دارو را نظارت کرده و داده‌های استفاده‌ی بیمار را جمع‌آوری،‌ ضبط،‌ ذخیره و منتقل کند. این دستگاه توسط یک باتری یا نور از طریق یک سلول خورشیدی انعطاف‌پذیر شارژ می‌شود. اپلیکیشن‌های گوشی همراه هم برای این دستگاه توسط NFC و Wi-Fi Direct ایجاد شده‌اند. یک کد پاسخ‌سریع موبایل هم در نظر گرفته شده است.

این سیستم به بیماران زمان مصرف داروهایشان را یادآوری کرده و به دکترها اجازه می‌دهد که استفاده صحیح داروهای تجویزشده را از راه دور کنترل کنند.

هزینه کلی مالکیت چنین چیزی را می‌توان این گونه خلاصه کرد که سیستم قابل‌استفاده مجدد بوده (یک برچسب هوشمند قابل‌بازیافت تجویز دارو) یعنی می‌توان داده‌ها را پاک کرد و سپس یک نسخه جدید نوشت.
iranpack-sanat-bastebandi-154-Smart Pharma duo

بیشتر بخوانید . . .