توسعه فعالیت KHS در ایران

در این گفت و گو مهندس عامری اظهار داشت: “شرکت‌های سازنده خارجی فعال در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های مورد استفاده در صنایع آشامیدنی و غذایی، در مقایسه با چند سال اخیر، حضور به مراتب چشمگیرتری در نمایشگاه اگروفود امسال داشتند. دلیل اصلی آن اتمام دوره تحریم و آغاز فصلی نو در همکاری بین شرکت‌های خارجی با طرف‌های ایرانی آنها بود. بی‌اغراق بازار ایران از جهات مختلف برای سازندگان خارجی دارای جذابیت و اهمیت ویژه است

هر بار که یکی از شرکت‌های صنایع غذایی، نوشیدنی و دارویی در کشور اقدام به خرید و نصب تجهیزات پیشرفته می‌کند امید به پیشرفت در بخش سلامت نیز بیشتر می‌شود. پس از درج گزارش نصب خط کامل فوق بهداشتی شرکت KHS آلمان در کارخانه عالیس در  خراسان رضوی بر آن شدیم که اطلاعات بیشتری از برنامه‌های این شرکت و نماینده آن در ایران یعنی شرکت کار و اندیشه در اختیار خوانندگان محترم قرار دهیم. به همین منظور در نمایشگاه ایران‌اگروفود در غرفه شرکت KHS با مهندس عامری مدیر بخش ماشین‌آلات آشامیدنی  شرکت کار و اندیشه و مایکل روچ مدیر خاورمیانه شرکت KHS بگفت و گو نشستیم.
در این گفت و گو مهندس عامری اظهار داشت: “شرکت‌های سازنده خارجی فعال در زمینه طراحی و ساخت دستگاه های مورد استفاده در صنایع آشامیدنی و غذایی، در مقایسه با چند سال اخیر، حضور به مراتب چشمگیرتری در نمایشگاه اگروفود امسال داشتند. دلیل اصلی آن اتمام دوره تحریم و آغاز فصلی نو در همکاری بین شرکت‌های خارجی با طرف‌های ایرانی آنها بود. بی‌اغراق بازار ایران از جهات مختلف برای سازندگان خارجی دارای جذابیت و اهمیت ویژه است. کشوری بزرگ و پهناور و با جمعیتی بالای ۸۰ میلیون و البته امن در منطقه‌ای که دستخوش تلاطم‌های سیاسی و درگیر مشکلات متعدد است. بعد از چند سال کاهش و یا گاهاً قطع ارتباط بین سازندگان خارجی و مشتریان ایرانی آنها، این تصور نزد شرکت‌های خارجی بوجود آمده که بازار ایران در سال های نزدیک سریعاً شکوفا خواهد شد و لذا آنها بسیار مایلند تا در این دوره رونق و شکوفایی، مشارکتی فعال داشته و حداکثر بهره را از آن ببرند.

داوری در خصوص این که چنین تصوری تا کجا با واقعیت‌ها منطبق است، به گذشت زمان نیاز دارد.”
وی افزود:”البته قوانین و زیرساخت‌های داخلی کشور  هم هنوز مهیای ارتقای یکباره سطح همکاری بین  شرکت‌های خارجی با تولیدکنندگان داخلی نیست و لذا پیش‌بینی می شود امسال  یکی از سختترین سال‌ها برای اقتصاد و صنعت باشد در حالی که استقبالی که شما از سوی خارجی‌ها برای  فعالیت در ایران بازار می‌بینید ، به نظر همخوانی چندانی با شرایط موجود ما ندارد”
اما مایکل روچ مدیر منطقه خاورمیانه شرکت KHS آلمان است که نگاه خوشبینانه‌ای به بازار ایران دارد.
وی در دوسالی که همکاری خود را با KHS شروع کرده برای بار پنجم است که به ایران سفر می‌کند و تحلیل‌های او در رابطه با شرایط گذشته و حال در بازار ایران نیز در نوع خود جالب است.او می‌گوید موقعیت فعلی برای ما بسیار هیجان‌انگیز است.
“این شرکت از پیش از انقلاب اسلامی در ایران فعالیت داشته است. تحریم‌ها برای این شرکت هم موانعی در مسیر خدمات پس از فروش ایجاد کرد که باعث بروز مشکلات برای خود شرکت و مشتریان شد.”
“زمانی که تحریم‌ها برداشته شد انتظاراتی در ما نسبت به ایران ایجاد شد. اما ما می‌دانستیم بازگشت شرایط به پیش از تحریم زمان زیادی خواهد برد. با توجه به این بازار بزرگ امید وجود دارد که به آن برسیم.”
KHS وضعیت ایران در منطقه را چگونه ارزیابی می‌کند؟
وی ایران را کشوری باثبات ارزیابی می‌کند و می‌افزاید:

“اگر بخواهیم کشورها را با هم مقایسه کنیم، در بعضی کشورها  شاید زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها بهتر از ایران باشد. اما کشور ایران ظرفیت بسیار بالایی دارد. نمونه‌اش همین شرکت‌های تولیدی ایرانی است که در نمایشگاه شرکت کرده‌اند. این خودش نکته مثبتی است.
در کشورهای آفریقایی و امثال آنها میبینیم که گرایش به خرید ماشین‌آلات چینی و هندی افزایش داشته و توجه به تکنولوژی اروپا سیر نزولی داشته است که توجیهات خود را دارد. ولی در ایران چنین چیزی نیست. من وقتی سرمایه‌گذاری‌هایی را در ایران در حال انجام است و توجهی را که به تکنولوژی اروپا می‌شود می‌بینم این برای من نکته مثبتی است. یعنی این کشور می‌خواهد در جهتی که نگاه به آینده دارد رشد کند.”
ایران یک بازار مهم و پایدار
“درباره منطقه فعالیت خود یعنی خاورمیانه باید بگویم منطقه پیچیده‌ای است. اتفاقاتی که در کشورهای منطقه مانند سوریه، یمن، سعودی و امثال آن افتاده شرایط کار را سخت کرده است. با این وجود شرکت KHS حتی مناطقی چون یمن و سوریه را هم از نظر دور نداشته و همچنان به آنها پیشنهاداتی ارائه میشود. اما عمده تمرکز این شرکت با توجه به شرایط پایداری که در کشورهایی مانند ایران، عربستان و امارات وجود دارد روی این کشورها است. در عربستان با توجه به شرایطی که پیش آمده ما با سیر نزولی مواجه بوده‌ایم. با این وجود در بعضی خطوط از جمله آب آشامیدنی همچنان با رشد مواجه هستیم.”
عامری اظهارات روچ را تکمیل می‌کند و می‌گوید:”در ایران هم امسال سفارشات خوبی وجود داشته ولی هنوز برای ایشان رضایت‌بخش نیست. از نظر KHS بازار ایران می‌تواند ظرفیت بیشتری برای این شرکت داشته باشد. از این رو این شرکت در نظر دارد تشکیلاتی از بخش‌های فروش و فنی را در ایران به وجود بیاورد که این تشکیلات بتواند سرویس بهتری بدهد. در مجموع شرکت KHS نسبت به سایر کشورهای منطقه امید بیشتری به بازار ایران دارد.”
همراه با شرکت کار و اندیشه
روچ ادامه می‌دهد: “همکاری شرکت KHS با شرکت کار و اندیشه در ایران ادامه خواهد داشت. البته ما در حال سازماندهی تشکیلات خود در ایران هستیم و نمی‌خواهیم این بازار را از دست بدهیم. ما نمی‌خواهیم هر وقت مشکلی در خطوط و تجهیزات ما پیش آمد متخصصی را از آلمان اعزام کنیم بلکه این سرویس‌های فنی باید در ایران انجام شود و این کار در هماهنگی کامل با شرکت کار و اندیشه انجام خواهد شد.”

بیشتر بخوانید . . .