در آبان ماه 1402 در صنف ما چه گذشت؟

مروری بر مهمترین رویدادهای دو صنعت بسته‌بندی و چاپ و صنایع وابسته به آن در آبان ماه 1402

رضا اسعدی نظرلو

کاهش حقوق گمرکی قوطی و در آسان بازشو آلومینیومی

نرگس باقری زمردی – مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت- در نامه‌ای به گمرک با اشاره به نامه‌ای که ماه گذشته از سوی معاونت صنایع عمومی مبنی بر موافقت با کاهش حقوق گمرکی از چهار به یک درصد بر اساس مفاد بند (ز) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ برای ردیف تعرفه ۷۶۱۲۹۰۲۰ (قوطی بدون درز آلومینیومی برای انواع نوشابه و نوشیدنی) و ردیف تعرفه ۸۳۰۹۹۰۲۰ (در آسان باز شوی آلومینیومی برای قوطی‌های ردیف ۷۶۱۲۹۰۲۰)، این موضوع را جهت اطلاع و اقدام ارسال کرده است.

بدین ترتیب بر اساس مفاد بند (ز) تبصره ( ٦) قانون بودجه سال ١٤٠٢، حقوق گمرکی برای ردیف تعرفه 76129020 (—قوطی بدون درز آلومینیومی برای انواع نوشابه و نوشیدنی)
و ردیف تعرفه 83099020 (— درپوش آسان باز شوی آلومینیومی برای قوطی های ردیف 76129020)
از 4 درصد به 1 درصد کاهش می‌یابد.

محمد مهدی برادران، معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اواخر سال گذشته طی نامه‌ای به سازمان توسعه تجارت با اشاره به تصمیماتی که در راستای کاهش قیمت مواد اولیه محصولات غذایی گرفته شده و همچنین با توجه به اینکه صنعت بسته بندی از ارکان اصلی و مکمل تولید صنایع از جمله صنایع غذایی است، درخواست کرده بود که در راستای رونق تولید داخل، حقوق گمرکی تعرفه شماره (۷۶۱۲۹۰۲۰)، “قوطی بدون درز آلومینیومی برای انواع نوشابه و نوشیدنی” در دستور کار آن معاونت قرار گیرد.

با توجه به پاراگراف بالا جالب توجه است که یک درخواست داخلی برای رونق تولید آن هم در سطح معاون وزیر صمت بعد از 7 ماه ترتیب اثر می‌یابد. این تاخیر و کندی کار خود یکی از همان عوامل رکود است که برخی مسئولان به دنبال آن می‌گردند. کافی است مسیر همین یک درخواست را رهگیری کنند تا نقشه راه اصلاح امور به دست آید.

جمعی از چاپخانه‌داران و اهالی صنف چاپ از کارخانه گاس چین دیدن کردند.

شرکت Goss Graphic system China (GGSC) که بخش اعظم تکنولوژی ساخت ماشین‌آلات چاپ شرکت آمریکایی GOSS را به شانگهای چین منتقل کرده در حاشیه نمایشگاه All in Print اقدام به راه‌اندازی تور بازدید از کارخانه کرد و در این بازدید جدیدترین دستگاه‌های افست رول این شرکت در دو بخش نشر و بسته‌بندی بصورت در حال کار به بازدیدکنندگان نمایش داده شد. بازدیدکنندگان همچنین از مراحل ساخت این دستگاه‌های پیشرفته دیدن کردند.

بگفته مدیران شرکت گاس در روزهای اول و دوم بیش از 800 نفر از کشورهای مختلف از این کارخانه بازدید کردند. پس از دعوت نمایندگی شرکت گاس در ایران برای شرکت در این رویداد تعداد 16 نفر که همگی از صنف چاپ و صحافی تهران بودند اعلام آمادگی کردند که از این تعداد 12 نفر در بازدید حضور پیدا کردند.
نکته جالب توجه اینجاست که بازدید گروه ایرانی در روز سوم اتفاق افتاد که این روز اصلا در برنامه نبود و بنا به درخواست دفتر نمایندگی ایران و فقط برای گروه ایران این برنامه تمدید شد.

بازدیدکنندگان در انتهای برنامه بازدید، شام را میهمان شرکت گاس در هتل بودند.

در این بازدید آقایان جلیل غفاری رهبر، مصطفی حاجیلو، مهدی حاجیلو، مجید خادمی مزده، مهدی کاظمی مهیاری، محمد قاسمی، محمدرضا حاکی بانه، محمدحسین فروتن، هادی اسماعیل‌زاده، محمدباقر بهاری، وحید جعفری منصوریان و جعفر صالحی حضور داشتند و توسط آقایان علی محمدزاده مدیرعامل شرکت DT International نماینده GGSC در ایران و نیدال اوده مدیر فروش بین‌الملل شرکت گاس همراهی شدند.

در این بازدید جدیدترین دستگاه چاپ کتاب و کاتالوگ گاس که هنوز در خبرها هم معرفی نشده به نام M 700 X در حال چاپ به نمایش گذاشته شد.

همچنین دستگاه‌ افست رول بسته‌بندی به نام Varier L 1100 که شهرت جهانی پیدا کرده در حال چاپ با سرعت بالا مورد بازدید گروه ایرانی قرار گرفت. دستگاه فلکسو خطی Varier F که از پدیده‌های صنعت چاپ فلکسو بسته‌بندی است نیز در حال چاپ برای گروه ایرانی به نمایش گذاشته شد.

گفتنی است دستگاه‌های چاپ بسته‌بندی شرکت گاس اعم از افست و فلکسو دامنه وسیعی از سطوح چاپی را از فیلم پلاستیکی 12 میکرون تا مقوای 380 گرمی زیر چاپ می‌برند.

بیشتر بخوانید . . .