چالش‌ها و پیشنهادهای بازاریابی ضایعات ۲۸ درصدی سیب/ تولید ۵۱ درصد سیب ایران در سه استان

کشورهای چین، اتحادیه اروپا، آمریکا، ترکیه، هندوستان، روسیه، برزیل، شیلی، اوکراین و آفریقای جنوبی با مجموع تولید ۶۷٫۵ میلیون تن از کل تولید ۷۱٫۶ میلیون تنی جهان (۹۴ درصد سهم از کل تولید) به ترتیب عمده‌ترین کشورهای تولیدکننده سیب درختی در سال ۲۰۱۴ میلادی بودند که کشور چین به‌تنهایی بیش از نیمی از این سهم را در اختیار دارد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، مؤسسه پژوهش‌های اقتصاد کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در گزارشی تفصیلی که در آن به تحلیل گسترده‌ای از وضعیت بازار سیب درختی در جهان و ایران پرداخته است، ضمن ارزیابی برخی چالش‌های موجود در بازار این محصول در ایران با استناد به گزارش‌های مستندی در قالب جداول و نمودارها، نوشته است: سهم ایران در این میان با توجه به تولید سه میلیون تنی سیب در سال ۱۳۹۲ خورشیدی بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، ۴٫۳ درصد تولید جهانی است که به لحاظ جایگاه در مقام چهارم تولید جهانی پس از چین، اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارد.
بنا بر این گزارش، از مجموع تولید جهانی سیب درختی، حدود ۸۴ درصد آن به‌صورت تازه‌خوری و حدود ۱۵ درصد در صنایع فرآوری به مصرف می‌رسد؛ این در حالی است که ۴۹ درصد مصرف تازه خوری و ۳۶٫۵ درصد مصرف سیب در صنایع فرآوری به کشور چین اختصاص دارد.
بر اساس این گزارش اتحادیه اروپا با در اختیار داشتن ۲۸ درصد صادرات محصول، به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده و روسیه با در اختیار داشتن ۲۳ درصد واردات، به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده سیب در جهان معرفی شده‌اند.
بر پایه این گزارش و بر اساس آمار ارائه‌شده در میان استان‌های تولیدکننده سه میلیون تن سیب درختی در ایران، استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و تهران به ترتیب به‌عنوان مهم‌ترین استان‌های تولیدکننده معرفی شده‌اند که ۵۱ درصد سهم تولید سیب کشور را در اختیار دارند.

میزان تولید سیب در جهان و کشورهای عمده تولیدکننده طی سال‌های ۱۰-۲۰۰۹ تا ۱۴-۲۰۱۳ (هزار تن)

کشور

سال بازاریابی

۲۰۰۹-۱۰

۲۰۱۰-۱۱

۲۰۱۱-۱۲

۲۰۱۲-۱۳

۲۰۱۳-۱۴

چین

۳۱۶۸۱

۳۳۲۶۳

۳۵۹۸۵

۳۸۵۰۰

۳۹۶۸۰

اتحادیه اروپا

۱۲۰۹۶

۱۰۹۸۱

۱۲۳۳۸

۱۲۲۰۷

۱۱۹۷۴

ایالات متحده آمریکا

۴۲۸۰

۴۱۷۵

۴۲۳۱

۴۰۴۹

۴۶۹۳

ترکیه

۲۷۵۰

۲۵۰۰

۲۷۰۰

۲۹۰۰

۲۹۰۰

هندوستان

۱۷۷۷

۲۸۹۱

۲۲۰۳

۲۲۰۰

۲۲۰۰

روسیه

۱۲۳۰

۹۱۰

۱۱۲۴

۱۲۶۴

۱۴۱۶

برزیل

۱۲۷۹

۱۳۳۹

۱۳۳۶

۱۳۳۵

۱۳۳۵

شیلی

۱۳۷۰

۱۴۳۱

۱۳۶۰

۱۴۲۰

۱۳۱۰

اوکراین

۸۹۷

۹۵۴

۱۱۲۷

۱۱۲۰

۱۱۲۰

آفریقای جنوبی

۷۸۱

۷۶۷

۸۱۳

۹۰۷

۹۰۰

سایر کشورها

۳۹۱۶

۴۱۲۳

۴۰۵۶

۳۷۳۵

۴۰۶۱

جمع

۶۲۰۵۷

۶۳۳۳۴

۶۷۲۷۳

۶۹۶۳۷

۷۱۵۸۹

بنا بر این گزارش، یکی از نکات جالب توجه این گزارش اشاره به افزایش سه برابری تولید سیب درختی در ایران طی ۳۰ سال گذشته است که از دو طریق سطح زیر کشت و عملکرد حاصل شده است؛ اما به‌دلیل چالش‌های متعدد مدیریتی و تنظیم بازار و صنایع تبدیلی کارآمد و… ضایعات سیب در مرالح مختلف تولید تا توزیع به ۲۸ درصد نیز رسیده است.

در بخش دیگری از این گزارش نیز به حجم صادرات ۲۰۰ هزار تنی سیب ایران در سال ۱۳۹۲ خورشیدی پرداخته شده که پس از اتحادیه اروپا، چین، آمریکا، شیلی، آفریقای جنوبی و نیوزیلند، ایران را در رتبه هفتم صادرات این محصول در جهان قرار داده است. اگرچه مقاصد اصلی سیب ایران کشورهای عراق، ترکمنستان و افغانستان عنوان شده است.
البته در این گزارش به این موضوع نیز پرداخته شده است که هرچند سیب ایران دارای مزیت نسبی صادراتی است، اما قدرت رقابت صادراتی و درآمد حاصل از آن دارای روند نوسانی، ناپایدار و کاهشی است.
به گزارش ایانا، البته این تنها چالش بازار سیب درختی ایران نیست، بلکه زنجیره نفتی بازرگانی داخلی و خارجی، عدم استفاده از ابزارها و روش‌های نوین درجه‌بندی، بسته‌بندی، حمل و نقل و نگهداری در کنار تبلیغات و بازاریابی نامناسب جزو گزینه‌های دیگر مانع ثبات بازار سیب درختی ایران و حجم بالای ضایعات ناشی از نبود بازار مصرف لازم تولید است.
بنا بر این گزارش، البته در این گزارش به زوایای دیگری از چالش‌ها به‌صورت مفصل و با ذکر اعداد و ارقام اشاره شده که متن کامل آن را در فایل PDF پیوستی در ذیل همین خبر می‌توان دریافت کرد./

http://www.iana.ir/keshavarzi/item/23403-1.html

بیشتر بخوانید . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *