تاسیس کمیته متناظر OIML در ایران

OIML یا سازمان بین‌المللی اندازه‌شناسی قانونی که مانند سازمان استاندارد جهانی ISO دارای اعتبار و اختیارات قانونی بین‌المللی است بر کار سیستم‌های اندازه‌گیری و تطبیق آنها در کشورهای مختلف نظارت می‌کند. سی کشور به عنوان عضو فعال و هفده کشور به عنوان عضو ناظر در این سازمان حضور دارند که ایران از اعضای ناظر می‌باشد.

کمیته فنی شماره شش (TC6) این سازمان به بسته‌بندی اختصاص داده شده که تاکنون متناظر آن در ایران تاسیس نشده بود.

روز بیست و چهار شهریور نشست تاسیس آن در سازمان ملی استاندارد ایران برگزار و به طور رسمی آغاز به کار کرد. در این نشست سیدمصطفی ایرانمنش به عنوان رییس، رضا نورائی به عنوان نایب‌رییس و افشین اوحدی به عنوان دبیر این کمیته انتخاب شدند.

با تاسیس این کمیته در ایران نقش ایران در تدوین قوانین تطبیقی اندازه‌گیری و مقادیر مربوط به صنعت بسته‌بندی فعال‌تر خواهد شد. این موضوع می‌تواند در روابط تجاری بین ایران و سایر کشورها و خنثی کردن موانع و بهانه‌های گمرکی موثر باشد.

با وجود ارتباط مستقیم این کمیته با بسته‌بندی اما مسئولان سازمان استاندارد تاکید دارند عمده مباحث این کمیته بر قوانین کاربردی مقادیر و اندازه‌های و سیستم‌های تبدیل آنها به یکدیگر در حوزه بسته‌بندی دلالت دارد. بنابر این تسلط بر اندازه‌شناسی و واحدهای اندازه‌گیری صنعتی بر شناخت از بسته‌بندی ارجحیت دارد. گفتنی است دبیرخانه این کمیته پذیرای متخصصان علاقمند به همکاری می‌باشد.

بیشتر بخوانید . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *