پسته سیستان و بلوچستان: “مرا بسته‎بندی کنید”

یرنا- سیستان و بلوچستان با تولید بهترین و با کیفیت‎ترین پسته یکی از مهمترین قطب‎ها‎ی تولید این محصول در کشور است که به سبب نداشتن کارگاه‎ها‎ی فرآوری و بسته‎بندی، پسته با کیفیت تولیدی آن در گمنامی فرو رفته و به ناچار در بسته‎ها‎یی با نام دیگر مناطق کشور صادر می‎شود.
یکی از کشاورزان سیستان و بلوچستان گفت:‎ به طور متوسط از هرهکتار باغ پسته هزار و 200 کیلوگرم محصول پسته برداشت می‎شود.

ایرنا- سیستان و بلوچستان با تولید بهترین و با کیفیت‎ترین پسته یکی از مهمترین قطب‎ها‎ی تولید این محصول در کشور است که به سبب نداشتن کارگاه‎ها‎ی فرآوری و بسته‎بندی، پسته با کیفیت تولیدی آن در گمنامی فرو رفته و به ناچار در بسته‎ها‎یی با نام دیگر مناطق کشور صادر می‎شود.
یکی از کشاورزان سیستان و بلوچستان گفت:‎ به طور متوسط از هرهکتار باغ پسته هزار و 200 کیلوگرم محصول پسته برداشت می‎شود.
عبدالشکور اسماعیل زهی ادامه داد:‎ کیفیت بالای پسته استان بسیاری از تجار سایر مناطق کشور را در زمان برداشت این محصول به استان جذب می‎کند و به سبب نبود کارخانه‎ها‎ و کارگاه‎های عمل‎آوری و بسته‎بندی با برند استان‎ها‎ی دیگر بفروش می‎رسد. وی گفت:‎ در زاهدان مجوز ترمینال پسته صادر شده اما هنوز در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است. وی راه‎اندازی صنایع فرآوری و بسته‎بندی، رفع مشکل گمرکی در صادرات پسته و ایجاد ترمینال در این زمینه را از مهمترین مطالبات فعالان این بخش ذکر کرد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز گفت:‎ کله قوچی، اوحدی، اکبری، بادامی‎و احمد آقایی عمده ارقام پسته در استان را تشکیل می‎دهند که در شهرستان‎ها‎ی خاش و زاهدان کشت می‎شوند. وی اظهار داشت:‎ سالانه 6 هزار و 700 تن پسته در سیستان و بلوچستان تولید و روانه بازار مصرف داخل و خارج از استان می‎شود. شهرکی کمبود واحدهای بسته‎بندی، فرآوری و ترمینال ضبط پسته را از عمده مشکلات این بخش برشمرد و ابراز امیدواری کرد:‎ با سرمایه گذاری بیشتر بخش خصوصی در این زمینه در آینده نزدیک شاهد برطرف شدن این مشکل باشیم.
عباس اشکانی مدیر جهاد کشاورزی زاهدان نیز گفت:‎ متاسفانه پسته تولیدی شهرستان به دلیل نبود کارخانه بسته‎بندی و ترمینال ضبط پسته با برند دیگر نقاط کشور صادر و روانه بازار مصرف می‎شود که در این راستا با برنامه‎ریزی‎ها‎ی صورت گرفته درصد دیم با مشارکت بخش خصوصی و حمایت‎ها‎ی استانی در آینده نزدیک این صنایع را در شهرستان راه‎اندازی کنیم.
مدیر جهاد کشاورزی خاش نیز گفت:‎ نبود کارگاه‎ها‎ی فرآوری و بسته‎بندی و برندسازی این محصول از مهمترین دغدغه‎ها‎ی مسئولان و پسته‎کاران خاش است که متاسفانه محصول تولیدی آنان با آرم یکی از شهرهای استان کرمان صادر می‎شود. امان‎الله طوقی اظهار داشت:‎ با توجه به ظرفیت خوب شهرستان در تولید پسته، طرح توسعه باغ‎ها‎ی مختص به این محصول با هدف رونق بخشیدن به موضوع اشتغال، تولید و توسعه اقتصادی در کنار صرفه جویی بهینه در مصرف آب در منطقه در دستور کار قرار دارد. وی گفت:‎ متوسط برداشت پسته از هر هکتار باغ شهرستان خاش هزار و 200 کیلوگرم است. مدیر جهاد کشاورزی خاش افزود:‎ برداشت پسته در این شهرستان به صورت مکانیزه در هفت ترمینال ضبط پسته انجام می‎شود.
طوقی با بیان این که افزون بر 10 هزار نفر سالانه در کار تولید و برداشت این محصول در خاش فعالیت دارند، گفت:‎ پسته تولیدی این شهرستان از کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است. وی افزود:‎ بعد از خرما بیشترین سطح زیر کشت باغات این شهرستان به پسته اختصاص دارد. وی تاکید کرد:‎ چند سالی است که در کنار باغ‎ها‎ی پسته شهرستان واحدهای پوست‎کنی ایجاد شده است.
وی ادامه داد:‎ در گذشته این واحدها وجود نداشت و کشاورزان خاش مجبور بودند محصول خود را حتی برای پوست کنی به رفسنجان بفرستند که این امر مشکلات زیادی را برای آنان به همراه داشت به طوری که بخش زیادی از محصول در این مسیر از بین می‎رفت و متحمل ضررهای زیادی می‎شدند.
مدیرجهاد کشاورزی خاش یکی از اساسی‎ترین مشکلات باغداران پسته در این شهرستان را نبود کارخانه‎ها‎ی بسته‎بندی و فرآوری عنوان کرد.
بخشدار مرکزی خاش نیز با اشاره به این که دو سوم باغ‎ها‎ی پسته شهرستان در این بخش واقع شده است، تلاش برای برندسازی، بسته‎بندی و فرآوری محصول پسته را از اولویت‎ها‎ی مهم دولت عنوان کرد. مجتبی شجاعی در کنار این موضوع برپایی جشنواره‎ها‎ی پسته را برای معرفی توانمندی‎ها‎ی کشاورزان شهرستان خاش مهم برشمرد. وی افزود:‎ کشاورزان شهرستان مجبور هستند پسته خود را که به لحاظ کیفیت به مراتب بهتر و بالاتر از پسته رفسنجان است به دلیل استقبال کم و نبود کارخانه بسته‎بندی به رفسنجان ارسال کنند، به همین دلیل پسته خاش با نام پسته رفسنجان وارد بازار می‎شود.
به گفته وی تولیدکنندگان پسته این شهرستان اجازه صدور محصول خود به صورت مستقیم را ندارند زیرا دولت اجازه صدور پسته را فقط به شرکت پسته‎ رفسنجان داده است به همین سبب تولید کنندگان خاش باید با هزینه بسیار گزاف پسته خود را در رفسنجان تحویل این شرکت دهند و بهای آن را در مدت حدود یک سال آن هم در چند نوبت دریافت کنند.

بیشتر بخوانید . . .