آینده‌ی بسته‌بندی آب در ایران

الله‌قلی عرب‌عامری مدیر فروش بخش ماشین‌آلات آشامیدنی و دارویی شرکت کار و اندیشه (نماینده شرکت KHS آلمان) در گفت و گویی با ماهنامه صنعت بسته‌بندی گفت: بسته‌بندی آب در ایران جای پیشرفت بسیار دارد و هرچه زمان بگذرد سرمایه گذاری بیشتری در این بخش صورت خواهد گرفت. گفته می‌شود جنگ های احتمالی آینده بین کشورها جنگ آب خواهد بود.

iranpack sanat bastebandi 176 IMG_3162
کمپانی KHS با قابلیت‌هایی که دارد، می‌تواند کمک شایانی به رشد صنعت بسته‌بندی آب در ایران نماید.
خطوط پرکن با ظرفیت بالای ۸۰ هزار بطری PET یک و نیم لیتری در ساعت نشان از دانش فنی بالای این کمپانی دارد.
شرایط دشوار فعلی و کمبودهایی که کشور در زمینه آب با آن مواجه است، لزوم توجه بسیار به مدیریت آب را اجتناب‌ناپذیر ساخته است. انتظار این که چنین بار سنگینی را دولت بردارد، انتظاری دور از واقع است بلکه دولت باید با سیاست‌گذاری مناسب، بستر را برای مشارکت بخش خصوصی در این حوزه مهیا کند
ما به عنوان تامین‌کننده خطوط بسته‌بندی محصولات آشامیدنی، از سراسر کشور مراجعانی داریم که از چشمه‌ها و منابع آب با کیفیت بالا و میزان آب زیاد صحبت می کنند و میتوانند گزینه مناسبی برای احداث مجموعه های بزرگ تولید و بسته بندی آب باشند.
گاهی مشاهده می‌شود که در کنار چنین چشمه هایی کارخانه و یا کارخانه های کوچکی احداث می شود که به دلیل راندمان کم، قیمت تمام شده آب تولیدی آنها بالا می‌باشد.
در حالی که این امکان وجود دارد تا با احداث یک کارخانه بزرگ واستفاده از خطوط با ظرفیت بالا و روی آوردن به سمت تولید انبوه، هزینه‌های سربار کارخانه را به حداقل رساند و آب بسته‌بندی شده را با قیمت مناسب‌تری به بازار مصرف عرضه کرد.
تردیدی نیست که روال فعلی ما در استفاده از آب لوله کشی برای شرب و شستشو، اجباراً متوقف خواهد شد و مردم مجبور به استفاده از آب بسته بندی برای شرب و پخت وپز بوده و آب لوله کشی که مسلماً از کیفیت کمتری هم برخوردار خواهد بود برای شستشو بکار می‌رود. حمل و نقل و جابجایی آب بسته بندی شده، یکی از عوامل گران شدن هزینه آب بسته‌بندی است که برای حل این مشکل هم باید درمناطق مختلف کشور که این گونه منابع آبی در آن جا وجود دارد این گونه کارخانجات بزرگ احداث شوند تا مسافت ها از تولید به مصرف کوتاه‌تر شده و هزینه حمل و نقل و در نهایت هزینه آب تولیدی کاهش یابد.
همچنین کمپانی KHS این توان را دارد که به کمک فن آوری های پیشرفته که در طراحی و ساخت دستگاه های بادکن، بطری های PET با وزن کم تولید کند.
استفاده از یک کارخانه بزرگ بجای چندین کارخانه کوچک و مجزا، استفاده از خطوط با ظرفیت بالا به جای خطوط کم ظرفیت و نیز استفاده از بطری‌های PET با حداقل وزن قابل قبول از جمله نکاتی است که به کاهش هزینه تمام شده آب بسته‌بندی کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید . . .