طرح بازیافت قطعات پلاستیکی در ژاپن با پاسپورت‌های دیجیتالی DPP

یک آزمایش موفقیت‌آمیز در ژاپن نشان داده است که کدهای دیجیتال محصول (Digital Product Passport – DPP) می‌توانند در ردیابی و اندازه‌گیری درب‌های بطری پلاستیکی و بازیافت آن‌ها به کالاهای مصرفی باکیفیت موثر باشند.

گزارش از: حسین قاسمی راد

یک آزمایش موفقیت‌آمیز در ژاپن نشان داده است که کدهای دیجیتال محصول (Digital Product Passport – DPP) می‌توانند در ردیابی و اندازه‌گیری درب‌های بطری پلاستیکی و بازیافت آن‌ها به کالاهای مصرفی باکیفیت موثر باشند. شرکت نرم‌افزاری ردیابی دیجیتال Circularise به همراه شرکت “اقتصاد بازیافت ژاپن” (J-CEP)، شرکت AMITA و شرکت Marubeni در تلاش برای مقابله با آلودگی پلاستیک، آزمایش‌های گذرنامه‌های دیجیتال محصول (DPPs) را با موفقیت انجام داده‌اند. این گذرنامه‌ها در آزمایش طراحی شده‌اند تا چرخه زندگی درب‌های بطری پلاستیکی را، از جمع‌آوری پس از استفاده اولیه تا تولید محصولات بازیافتی باکیفیت، ردیابی و تأیید کنند.

بر اساس گزارش‌ شرکت سیرکولاریس، با جمع‌آوری بیش از ۲۰ میلیون درب بطری پلاستیکی از سواحل در سراسر جهان طی سه دهه گذشته، ضرورت رسیدگی به زباله‌ها (و به‌ویژه زباله‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف) بیش از پیش احساس می‌شود. پروژه «جمع‌آوری و بازیافت درب بطری PET» که در اکتبر ۲۰۲۲ توسط J-CEP راه‌اندازی شد، از راه‌حل‌های پیشرفته ردیابی Circularise برای تبدیل زباله‌ها به محصولات مصرفی باارزش استفاده می‌کند. در این آزمایش، دو گذرنامه متفاوت دیجیتال محصول (DPPs) برای ردیابی درب‌های بطری پلاستیکی جمع‌آوری شده در شهر کوبه، ژاپن، تولید کردند. پس از دسته‌بندی آن‌ها به انواع پلی‌اتیلن (PE) و پلی‌پروپیلن (PP)، آن‌ها به طور مؤثری به کالاهای مصرفی باکیفیت بالا بازیافت شدند، که نشان‌دهنده یک پیشرفت قابل توجه در پایداری است.

موفقیت این پروژه فراتر از تأثیر زیست‌محیطی است و نرم‌افزار ردیابی زنجیره تأمین Circularise را با شش شرکت ژاپنی به نمایش می‌گذارد. با استفاده از فناوری پیشرفته «پرسش هوشمند» Circularise، اشتراک‌گذاری امن ترکیبات مواد بدون افشای اطلاعات حساس آزمایش شد و نمایی از آینده زنجیره‌های تأمین پایدار و محافظت‌شده از حریم خصوصی را ارائه داد.

J-CEP در نظر دارد بحث در مورد فواید اجتماعی DPPs در ژاپن را گسترش دهد و هدف آن است تا آن‌ها را نه تنها به عنوان یک ضرورت قانونی، بلکه به عنوان یک دارایی استراتژیک برای کسب‌وکارها و مزیت مصرف‌کنندگان موقعیت‌دهی کند. DPP مؤثر در بازیافت پلاستیک، اطلاعات ردیابی دقیقی را ارائه می‌دهد و نشان‌دهنده پیشرفت قابل توجهی در مدیریت زنجیره تأمین پایدار است. این می‌تواند پروژه‌های بازیافت جهانی را متحول کند، از اقدامات برای رسیدگی به زباله‌های غیرضروری پشتیبانی کند و نمونه‌ای برای شیوه‌های دوستدار محیط‌زیست در صنایع مختلف ارائه دهد.

بیشتر بخوانید . . .