مجهزترین آزمایشگاه سطوح پشـت‌چسبدار در ایـران

دیرزمانی نیست که یک نام جدید در عرصه صنعت سطوح پشت‌چسبدار در ایران شنیده می‌شود. محصولات پشت‌چسب‌دار با نام ساپرا که با آخرین تکنولوژی این صنعت تولید می‌شوند بسرعت در حال ورود به چاپخانه‌های لیبل می‌باشند. مواد مصرفی در هر صنعتی مانند خون در رگ‌های آن صنعت است.

iranpack-sanat-bastebandi-kooshki

دیرزمانی نیست که یک نام جدید در عرصه صنعت سطوح پشت‌چسبدار در ایران شنیده می‌شود. محصولات پشت‌چسب‌دار با نام ساپرا که با آخرین تکنولوژی این صنعت تولید می‌شوند بسرعت در حال ورود به چاپخانه‌های لیبل می‌باشند. مواد مصرفی در هر صنعتی مانند خون در رگ‌های آن صنعت است. فراز و نشیب در تامین مواد باعث فشار بر صنایع می‌شود. هر چه مواد اولیه در کشور تولید شود و هر چه کیفیت آن بالا و قیمت آن مناسب باشد صنعت از آرامش بیشتری برخوردار خواهد شد.
در این میان صنعت بسته‌بندی کشور شاهد یک سرمایه‌گذاری اطمینان‌بخش در تولید سطوح پشت‌چسب‌دار است.
از آن جا که کیفیت مواد اولیه مهمترین موضوع مورد بحث در هر صنعتی می‌باشد به نظر می‌آید وقتی برند جدیدی در بخش تولید مواد وارد بازار می‌شود ابتدا باید از او درباره تحقیق و توسعه و کنترل کیفی مواد و فرایند تولید پرس و جو کرد. از این رو پیش از هر کس به سراغ مسئول این امور در شرکت ایراندار آمدیم تا این مهم را از او جویا شویم.
آرزو کوشکی رییس تحقیق و توسعه و کنترل کیفیت این شرکت  است. از جمله سوابق و تجربیات وی می‌توان به دوازده سال سابقه فعالیت در مرکز تحقیقات یک گروه صنعتی بزرگ و فعال در صنایع مختلف آرایشی و بهداشتی، غذایی و شوینده اشاره کرد. فلسفه وجودی حضور این فارغ‌التحصیل رشته مهندسی شیمی در بخش تحقیق و توسعه این صنعت، تحقیق روی مواد اولیه و فرایند صنعت پشت‌چسبدار است. وی معتقد است بخش مهمی از شناخت لازم از الزامات سطوح پشت‌چسبدار مورد استفاده در صنعت، از راه تجربه‌های استفاده این محصول به دست می‌آید. از این رو تجربه‌های تحقیقاتی که مهندس کوشکی در گروه پاکشو داشته می‌تواند در تامین نیازهای مشتریان این صنعت موثر واقع شود.

 

۱- ** به نظر می‌آید شما در نهایت یک تامین‌کننده مواد اولیه صنعت چاپ و بسته‌بندی هستید. اکنون باید پرسید نقش و اهمیت مواد اولیه در خود صنعت پشت‌چسبدار چقدر است؟
* کوشکی: همانند سایر صنایع کیفیت مواد اولیه مورد استفاده تاثیر بسیار زیاد و با اهمیتی در کیفیت محصول نهایی این صنعت دارد. ولی اهمیت این موضوع زمانی کاملا لمس می‌شود که صحبت از ارتباط و حساسیت بسیار زیاد کیفیت مواد اولیه با پروسه تولید پشت چسب‌دار در میان باشد. بطوری که کوچکترین سهل‌انگاری در انتخاب مواد اولیه موجب خسارات برگشت‌ناپذیری در پروسه تولید این محصول خواهد شد. از این رو شناسایی فاکتورهای کیفی تاثیرگذار مواد اولیه و مطالعه چگونگی تاثیر هر یک در پروسه تولید و به دنبال آن کیفیت پشت‌چسب‌دار تولید شده مهمترین وظیفه واحد تحقیقات در این شرکت می‌باشد.

 

۲- ** بنا بر این شرکت ایراندار می‌تواند در استانداردسازی هم نقش داشته باشد. رابطه شما با سازمان استاندارد چگونه است؟
* کوشکی: در واقع یکی از اهداف و سیاست‌های هیئت مدیره تبدیل این آزمایشگاه به آزمایشگاه همکار سازمان استاندارد باشد. با وجود امکانات و تجهیزات پیشرفته جمع‌آوری شده در آزمایشگاه ایراندار و همچنین منابع انسانی متخصص این شرکت با کمال افتخار و مسرت برای همکاری با سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران اعلام آمادگی می‌کند. اگر این امر محقق شود جامعه تحقیقاتی کشور از امکانات پیشرفته‌ای برخوردار شده و ضریب کیفیت صنعت پشت چسب‌دار افزایش خواهد یافت.

 

۳- ** جایگاه تولید سطوح پشت‌چسب‌دار در کجای صنعت است؟
* کوشکی: تولیدکنندگان سطوح پشت‌چسب‌دار به نوعی صنعت بالادست محسوب می‌شوند و خروجی آنها حداقل دو مرحله عملیاتی چاپ و نصب روی سطح نهایی مورد نظر را پیش رو دارد. شناسایی گلوگاه‌های هر یک از این عملیات و ردیابی آنها در کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در تولید پشت‌چسب‌دار و همچنین پروسه تولید و لذا تبدیل آنها به پارامترهای کیفی در محصول پشت چسب‌دار از دیگر وظایف واحد تحقیقات می‌باشد.

 

۴- ** سرمایه‌گذاری عظیم در تجهیز کردن آزمایشگاه شرکت شما نشان از جایگاه مهم این مرکز دارد. آیا حساسیت در این صنعت بالاست؟
* کوشکی: با توجه به اهداف بزرگ این شرکت مبنی بر مطرح شدن در سطح بین‌الملل و تولید کیفیتی قابل قبول و قابل رقابت در بازار بین‌المللی تکیه بر استانداردهای بین‌المللی از جمله Finat و همچنین الگوسازی از تولیدکنندگان مطرح دنیا از راه‌کارهای ما می‌باشد که این مهم جز با تجهیز کردن آزمایشگاه به صورت آزمایشگاهی تحقیقاتی و کنترلی و بهره گرفتن از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا میسر نمی‌باشد که  به شکر خدا و به لطف سرمایه‌گذاران این شرکت به این امر مهم دست یافته‌ایم.

iranpack-sanat-bastebandi-Moslem Abbasi (1)

بیشتر بخوانید . . .