انجمن صنفی تولیدکنندگان قوطی فلزی صنایع غذایی

نشستی
با چند تن از
اعضای
هیئت مدیره

انجمن صنفی تولیدکنندگان قوطی فلزی یکی دیگر از تشکل‌های مستقیم و موثر بسته‌بندی است. نفوذناپذیرترین ظروف بسته‌بندی توسط اعضای این انجمن تولید می‌شوند. کیفیت فعالیت اعضای این تشکل بسته‌بندی نیز رابطه مستقیم با سلامتی مردم دارد.
همیشه حرف و حدیث‌های زیادی از روابط اعضای صنعت قوطی‌سازی به گوش رسیده است. اکنون با تشکیل انجمن فرصتی پیش آمده تا تمرکزی در اظهار نظرهای صنفی به وجود آید. این تشکل جدید حدود یک سال عمر دارد و یکی از ویژگی‌های آن، حقوقی بودن اعضای آن است.
اعضای این انجمن نه به نام شخصیت حقیقی بلکه به نام شخصیت حقوقی شناخته می‌شوند. بنا بر این وقتی اعضا به صورت رسمی معرفی می‌شوند از نام واحد تولیدی استفاده می‌شود.
در آستانه بیست و یکمین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران در پایان یکی از جلسات هیئت مدیره انجمن و در فضایی دوستانه با تعدادی از اعضای هیئت مدیره به گفت و گو نشستیم در این گفت و گو حسین منشی‌زاده عضو اصلی هیئت مدیره انجمن و مدیر شرکت ایران‌قوطی به همراه مظفر عبدالله بازرس هیئت مدیره و مدیرعامل مجتمع روژین‌تاک شرکت داشتند.

اعضای هیئت مدیره چه تعداد و چه کسانی هستند؟

* حسین منشی‌زاده/ پس از تشکیل جلسه و رای‌گیری، نتیجه به این صورت اعلام شد:
اعضای اصلی هیئت مدیره
ایران‌قوطی
صنایع قوطی تبریز
صنایع بسته‌بندی ایران
صنایع بسته‌بندی مشهد
صنایع قوطی‌سازی تنگه نور
اعضای علی‌البدل هیئت مدیره
نیکان قوطی
سهند حلب تبریز
بارزس اصلی
مجنمع کشت و صنعت روژین‌تاک
این اعضا به مدت دو سال انتخاب شدند و در خدمت همکاران هستند. طبق برآوردی که انجام دادیم چیزی در حدود ۸۰ درصد سهم بازار در این صنف را اعضای هیئت مدیره در اختیار دارند.
با وجود سابقه بسیار طولانی صنعت قوطی سازی در ایران، چرا این تشکل این اندازه دیر تشکیل شد؟

* حسین منشی‌زاده/ این انجمن و تشکل در واقع در دهه ۶۰ با نام تعاونی قوطی‌سازان و صنایع مشابه وجود داشته و شروع به کار کرده است که با لطف و محبت دوستان در آن دوره هم بنده به عنوان رئیس هیئت مدیره در خدمت دوستان و همکاران بوده‌ام. در دهه ۷۰ انجمن غیررسمی اما زیر نظر وزارت صنایع و تحت عنوان شورای قوطی‌سازان کشور فعالیت می‌کرد. در دهه ۸۰ متاسفانه شاهد فعالیت جمعی همکاران نبودیم و این نیاز در دهه ۹۰ باعث تشکیل دوباره این انجمن با نام انجمن قوطی فلزی صنایع غذایی شد.

آیا در تهیه مواد اولیه، یعنی ورق قلع‌اندود، با مشکل یا مشکلاتی رو به رو هستید؟چه از نظر کیفی و چه کمی؟

* حسین منشی‌زاده/ میزان مصرف ورق‌قلع اندود یا همان تین‌پلیت سالانه در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن است که فعلا در ایران توانایی تولید فولاد مبارکه با حداکثر ظرفیت تولید فعلی آن بر اساس مستنداتی که به انجمن ارائه کرده‌اند، بالغ بر ۱۰۰ هزار تن است. بقیه ورق مورد نیاز این صنعت وارد می‌شود.
شرکت دیگری نیز به نام “توان‌آوران آسیا” وجود دارد که ورق خام را از خارج کشور وارد کرده و در ایران قلع‌اندود می‌کنند. این شرکت در بهترین شرایط و زحماتی که می‌کشد در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن ورق را به بازار عرضه می‌کند. با این تفاسیر در حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن ورق قلع‌اندود در اختیار تولیدکننده قرار می‌گیرد. بقیه ورق مورد نیاز تولید‌کنندگان از راه‌های مختلف و با کیفیت‌های گوناگون با نرخ ارزهای مختلف از کشورهای کره، هند، چین، ژاپن و … خریداری و تهیه می‌شود.
در سال ۱۳۹۳ تلاش‌ها و همکاری‌های گروه صنعتی فولاد مبارکه با تشکل قوطی‌سازان فلزی صنایع غذایی بسیار بهتر و تنگاتنگ‌تر از سال‌های گذشته بوده است که به مراتب تقدیر و تشکر خود را از دوستان خود در فولاد مبارکه ابراز می‌داریم. اما همچنان مشکلاتی از نظر کمیت و کیفیت در طی مراحل تولید مشاهده می‌شود که امید است با تعامل و تبادل نظر و همکاری و ارتباط بیشتر شاهد برطرف شدن مشکلات باشیم.

آیا ورق تولید شده در داخل ایران کیفیت عالی و مطلوب برای تولیدات قوطی فلزی را دارد؟

* حسین منشی‌زاده/ اگر بخواهم در یک کلمه پاسخگو باشم، خواهم گفت: خیر، ورق تولیدی در ایران کیفیت مطلوب را ندارد. اما کیفیت تولید ورق در ایران از بسیاری از کشورهای دیگر بهتر است.
با توجه به استانداردهای بین‌المللی به تصور بنده فولاد مبارکه باید زحمات بسیاری بکشد تا به درجه عالی و مطلوب مورد نظر تولیدکنندگان قوطی در ایران برسد.

آیا ورق وارداتی کیفیت موردنظر تولیدکنندگان قوطی فلزی در ایران را تامین کرده است؟

* حسین منشی‌زاده/ خیر، ورق وارداتی نیز طیف گسترده‌ای دارد، برخی از همکاران و شرکت‌ها، از تولیدکنندگان ورق درجه یک، ورق خود را تامین می‌کنند. به عنوان مثال ورق‌های با کیفیت کره‌ای و ژاپنی خریداری می‌کنند که کیفیت مطلوب را دارند.
اما برخی از شرکت‌ها نیز از ورق‌های نامطلوب و یا حتی ورق‌هایی که ممنوعیت مصرف در صنایع غذایی دارند، استفاده می‌کنند که عمدتاً این ورق‌ها، ورق‌های نامطلوب چینی هستند که از نظر انجمن قوطی‌سازان فلزی صنایع غذایی مردود و غیرقابل قبول است.

به نظر شما و به عنوان رئیس هیئت مدیره این انجمن، آیا در حال حاضر نیاز و ضرورت احداث و راه‌اندازی کارخانه‌ای در کنار فولاد مبارکه، جهت تولید ورق قلع‌اندود، احساس می‌شود؟

* حسین منشی‌زاده/ وقتی به آمار نگاه کنیم، جواب مثبت است و نیاز وجود دارد و اگر بتوانیم تمام ملزومات اولیه این صنعت تولیدی را که ورق است در کشور خودمان تولید کنیم، گامی بزرگ در جهت رشد و ترقی صنعت قوطی فلزی برداشته‌ایم.
اما گمان بنده این است که اگر فرد حقیقی یا حقوقی دیگری بخواهد در کنار فولاد مبارکه در زمینه تهیه و تولید آهن و ورق قلع‌اندود وارد بازار شود، موفق نخواهد شد اما اگر این توان و افزایش تولید در خود فولاد مبارکه رخ دهد، با توجه به سابقه طولانی در این امر هم موفق خواهد بود و هم نیاز کلی صنعت قوطی‌سازان را به طور کامل برطرف خواهد نمود.

مشکلات و چالش‌های صنعت قوطی فلزی صنایع غذایی در سال ۹۳ چه چیزهایی بوده است؟

* حسین منشی‌زاده/ باید عرض کنم با تشکیلات انجمن در حدود یک سال پیش اولین اقدام انجمن شناسایی مشکلات و چالش‌های موجود در صنعت قوطی فلزی بود که در حدود ۳۲ مشکل را شناسایی کردیم. این ۳۲ مشکل، مشکلات مختلفی بوده‌اند که برخی در خود ما تولیدکنندگان وجود داشت و ما باید در خودمان این مشکل را برطرف می‌کردیم،
برخی از این مشکلات را باید به مسئولان و دست‌اندرکاران انعکاس می‌دادیم که منعکس کرده‌ایم که شاید یکی از مهمترین آنها مربوط به مسائل بانکی، وام‌ها و نرخ بهره برای تولیدکننده باشد.
یک تولیدکننده داخلی نمی‌تواند با نرخ بهره فعلی که نسبت به نرخ بهره‌های جهانی بسیار بالاست، با تولیدکننده‌های خارجی رقابت کند؛ البته باید اذعان کرد که تحریم‌ها نیز نقش بسیار زیادی در روند رو به رشد کلیه صنایع و صنعت قوطی فلزی در ایران داشته است. نکاتی نیز در صنعت قوطی فلزی صنایع غذایی وجود دارد که خود تولیدکنندگان باید به آن بپردازند، به عنوان مثال تلاش بیشتر برای رسیدن به کیفیت بالاتر، استفاده از تکنولوژی روز، استفاده از مواد اولیه مطلوب‌تر و … به نظر من نجات صنعت ما در گرو بهبود کیفیت است. در این راستا باید دقت خود را افزایش دهیم، باید از نیروی کار حمایت کنیم.

صنایع قوطی فلزی از نظر ماشین‌آلات و فن‌آوری، در چه جایگاهی قرار دارد؟

* حسین منشی‌زاده/ از نظر ماشین‌آلات، صنعت قوطی فلزی مشکلی ندارد. این جا اضافه کنم چیزی در حدود چهار برابر نیاز مملکت، ظرفیت ماشین‌آلات داریم.

چشم‌انداز و اهداف انجمن در سال ۱۳۹۴ چگونه است؟

حسین منشی‌زاده/ انجمن یک مسائل کلی را برنامه‌ریزی و به اعضاء ابلاغ می‌کند. برآن هستیم تا رابطه نزدیک خود را با وزارت محترم صنعت و معدن و تجارت حفظ کنیم و ارتقا دهیم. رابطه خود را با فولاد مبارکه نزدیک‌تر و مستمرتر کنیم.  مهم‌ترین و بزرگ‌ترین حسن تشکیل انجمن این بوده است که موجب شده گوش شنوایی در دولت جهت شنیدن خواسته‌های این صنف پیدا شود. در واقع انجمن به عنوان یک مرجع حقوقی ثبت شده و به خواسته‌های آن توجه ویژه شده و انشاالله خواهد شد.

iranpack-sanat-bastebandi-photo 1 (1)

بیشتر بخوانید . . .

تعداد نظرات: ۲ مورد

  1. کارگر ایران قوطی گفت:

    اقای منشی زاده بابت کارهایی که در حق کارگرانت انجام میدهی فقط میتوانم بگویم برایت متاسفم

  2. کارگر ایران قوطی گفت:

    ۴ماه حقوق نداده ای ۵ماه بیمه واریز نکرده ای ۳سال است عیدی و سنوات نداده ای بن کارگری ۴سال رابه کارگر ندادی بس کارگر ایران قوطی چه خاکی بر سرش بریزد شما بفرما یید