چاپ اندیشه آمل، پویا و برقرار

با توکل بر خدا و لطف دوستان، با عقل و تدبیر در مسیر توسعه صنعت چاپ و بسته‌بندی کشور حرکت می‌کنیم

چاپ و اندیشه آمل1

سینه صنعتگران میهن عزیزمان ایران آن قدر حرف برای گفتن دارد که پایانی برای آن نیست. گاهی خبر از نوآوری‌ها، گاهی گله و شکایت و گاهی قدرشناسی و سپاسگزاری. آری زندگی همه اینها را در خود دارد. نانی در نمی‌آید مگر آن که ابر و باد و مه خورشید و فلک در آن کاری کرده باشند. باید بینا بود و همه را دید. سپاسگزاری یکی از عالی‌ترین صفات انسانی است که حدی ندارد و همواره موجب رضایت پروردگار است. چرا که بالاترین سپاس‌ها برای خداست. مهدی رضاییان مدیرعامل چاپ اندیشه آمل که پس از سال‌ها فعالیت در زمینه چاپ جعبه‌های مقوایی اینک همه او را به خاطر پافشاری بر حق خود و کارکنان چاپخانه‌اش می‌شناسند با شما از سخن می‌گوید.

زمانی که مطلبی از ما با عنوان استمداد از وزارت ارشاد در شماره 150 ماهنامه صنعت بسته‌بندی چاپ شد عده‌ای از واژه “استمداد” سوء استفاده کردند و همه جا گفتند چاپ اندیشه آمل ورشکست شده و به دلیل ناتوانی در انجام امور خود از وزارت ارشاد استمداد کرده است.

در حالی که در متن آن مقاله پیدا بود که موضوع بر سر دادخواهی است. پولی کلانی به ماشین‌فروش (شرکت نورتک) پرداخت شده، نه ماشینی آمده و نه پولی برگشت داده شده است. در این ایام دومین سالگرد عقد آن قرارداد با شرکت نورتک را به پایان رساندیم و وارد سومین سال آن شده‌ایم. یعنی دو سال است که بیش از یک میلیون دلار پول ما را برده‌اند و چیزی در ازای آن نداده‌اند. آیا این به استمداد از متولی چاپ کشور نیاز ندارد.


چاپ اندیشه آمل با لطف خداوند متعال در دو شیفت کاری همچنان در حال کار است و این امر در بازدید مدیر محترم دفتر چاپ وزارت ارشاد و همراهان او از چاپ اندیشه آمل بخوبی دیده می‌شد. تنها تعطیلی طی دو ماه اخیر روز شهادت امیر مومنان علی‌(ع) بود و من از کارکنان مجموعه خود که در تمام شرایط سخت و حتی در حال روزه‌داری در انجام سفارشات مردم کوتاهی نکرده‌اند تشکر می‌کنم.

در واقع باید از همین فرصت استفاده کنم و از مدیرکل محترم دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت همراه ایشان به خاطر بازدید مبسوطی که از مجموعه چاپ اندیشه آمل داشتند سپاسگزاری کنم.
آقای محمودرضا برازش در تاریخ پنج‌شنبه بیست و نه خرداد به همراه آقایان علی‌اکبر ابراهیمی، اسماعیلی و سایر عزیزان به مجموعه چاپ اندیشه آمل آمدند و با دقت و حوصله از امکانات ما دیدن کردند با توانایی‌های ما آشنا شدند و به حرف‌های ما گوش سپردند.

چاپ اندیشه آمل به عنوان یکی از بزرگترین و مجهزترین پایگاه‌های چاپ در شمال کشور با ظرفیتی بالا برای توسعه فعالیت دارد. دولتمردان و مسئولان کشور در صورت حمایت و اعطای اعتبارات ارزی و ریالی به این چنین مجموعه‌هایی، روند توسعه در بخش‌های اثرگذار کشور را تسریع خواهند کرد و ما امیدواریم متولیان چاپ کشور نیز توسعه مجموعه چاپ اندیشه آمل را در اندیشه خود داشته باشند و به آن کمک کنند.

ما سپاسگزاریم که دفتر امور چاپ وزارت ارشاد به عنوان متولی دولتی صنعت چاپ، دادخواهی ما و حکم اتحادیه صنفی ما را جدی گرفته و در کمیسیون بررسی تخلفات در این وزارتخانه، از تضییع حقوق کارآفرینان صنعت چاپ کشور جلوگیری می‌کنند.

ما تشکر می‌کنیم که کمیسیون محترم بررسی تخلفات در وزارت ارشاد برای حمایت از یک کارآفرین ایرانی، از شرکت سازنده آلمانی یعنی KBA توضیح می‌خواهد که چرا علی‌رغم عقد قرارداد رسمی و اعلام دریافت پیش‌قسط آن، پاسخگو نیست و بر تخلفات نماینده خود در ایران سرپوش می‌گذارد.

از دید این کمیسیون معظم، با توجه به وجود اسنادی (که دریافت پول توسط KBA را تایید می‌کند)، این شرکت و نماینده انحصاری آن در ایران مسئول نقض قرارداد مذکور هستند و شرکت آلمانی باید درباره رفتار غیرقانونی و غیراخلاقی نماینده خود در ایران پاسخگو باشد.
iranpack-sanat-bastebandi-Iab55

iranpack-sanat-bastebandi-Iphoto1

iranpack-sanat-bastebandi-Iphoto8
اما نکته دیگری که من در این جا خود را موظف به بیان آن می‌دانم این است که صمیمانه از بازرگانان سنتی بازار که تامین‌کنندگان اصلی مواد مصرفی چاپ اندیشه آمل هستند سپاسگزاری کنم.

آقای محسن بطحایی، برادران باقری آقایان منصور و ناصر باقری و برادران پناهنده آقاان محمد و ویس پناهنده. ما مقواهای مصرفی خود را از ای سه تامین‌کننده تهیه می‌کنیم. علی‌رغم قرارداد نانوشته بین ما و در شرایطی که به علت رکود بازار، از طرف ما تاخیری در پرداخت توافقا صورت گرفت اما این دوستان با گشاده‌رویی همه گونه مساعدت کردند و در این وضعیت بازار و در شرایط نیا روزافزون ما به مواد مصرفی حتی یک روز م این مجموعه را معطل نگذاشتند و ما فعالیت شبانه‌روزی خو را مدیون این دوستان هستیم.
چاپ اندیشه آمل به هما نسبت که فعال و پرکار است، یک چاپخانه پرمصرف هم محسوب می‌شود که میزان مصرف مواد اولیه آن مانند مرکب و ورنی بال است. مجموع ایران‌رواتیو به عنوان یکی از تامین‌کنندگان اصلی مواد مصرفی ما در خصوص طول زمان پرداخت با ما همکاری خوبی داشتند و من همن جا از این شرکت و شخص آقای اسفرجانی سپاسگزاری می‌کنم.

در این حال باید از شرکت مگاپس و آقای مهندس مهرداد باقری هم سپاسگزاری کنم که چاپ اندشه آمل را در تامین قطعات یدکی ماشین‌آلات میتسوبیشی تنها نگذاشته و بسیار با ما همراهی کردند.
ما با تلاش و پایداری خود، کمک و همراهی این عزیزان را به ثمر می‌نشانیم.

iranpack-sanat-bastebandi-Iphoto11o
دومین سالگرد قرارداد بی‌سرانجام!

اول مرداد امسال برابر است با دومین سالگرد قرارداد چاپ اندیشه آمل با شرکت نورتک. در طول دو سالی که از قرارداد می‌گذرد نه چیزی از آن چه خریداری شده به خریدار یعنی چاپ اندیشه آمل تحویل داده شد و نه رقمی از پول‌های پرداخته شده به شرکت نورتک به ما (چاپ اندیشه آمل) برگردانده شد. اینک در دومین سالگرد این قرارداد بی‌سرانجام پرسش‌هایی دارم.

* پولی که ما دو سال پیش به شرکت نورتک پرداخت کردیم کجاست؟ این پول صرف چه کاری شده است؟ چرا وقتی فروشنده‌ای توان انجام تعهدات خود را ندارد، پول خریدار را برنمی‌گرداند؟

* چرا من به عنوان یک چاپخانه‌دار با نزدیک به یکصد نفر نیروی کار در این شرایط سخت باید ب خاطر یک تعهد صد میلیونی ار بحران شوم و تقاضای تقسیط و مهلت از تامین‌کنندگان خود کنم در حالی که میلیاردها پول من در دست شرکت نورتک و مدیران آن است؟! و در این حال من به جای آن که وقت خود را در کارخانه و با کارکنان و مشتریان خود بگذرانم باید در اتاق‌ها و راهروهای دادسراها و ادارات باشم.

* آیا این حق یک کارآفرینِ کاربلد است که پولش را ببرن و او را در این شرایط سخت حال خود رها کنند تا با مشکلات دست و پنجه نرم کند؟

* در این دو سالی که گذشت، پول ما کجا بوده و با آن چه کرده‌اند؟

* چرا حکم حَکَم قرارداد یعنی اتحادیه چاپخانه‌داران را حرمت نگذاشته و تمکین نکردند و در ادامه آن

اکنون که حُکم قضایی به کمیسیون تخلفات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده آیا باز همان رفتار را می‌خواهند تکرار کنند و این حکم را هم تمکین نکنند؟

بیشتر بخوانید . . .